10.2 C
Warszawa
środa, 28 lutego 2024

Koniecznie przeczytaj

Zawód, który odchodzi do lamusa?

Polska zmaga się z deficytem kadry pielęgniarskiej – dowodzi Ranking Barometru Zawodów

Wynika z niego, że z roku na rok maleje liczba chętnych do podjęcia pracy pielęgniarki. Eksperci rynku upatrują jednak szansę na zmianę tej sytuacji dzięki pracodawcom.

Każdego roku polskie uczelnie kończy ponad pięć tysięcy absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 5,2 pielęgniarki, co plasuje nas pod tym względem na „szarym końcu” Europy. Ważne jest więc, aby ciężka praca pielęgniarek i pielęgniarzy była doceniana. Eksperci przekonują, że na wizerunek tej profesji mogą mieć wpływ jednostki, które stwarzają swoim pracownikom godne i bezpieczne warunki pracy, a także okazują swoim pracownikom szacunek i wspierają ich rozwój zawodowy.

Jedną z takich organizacji jest firma Diaverum, dostawca usług nefrologicznych. – W naszych placówkach dbamy o personel i staramy się mu zapewnić jak najwyższy komfort pracy. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, przed jakimi stoi obecnie cała polska służba zdrowia, dlatego zależy nam, żeby nasi pracownicy czuli się docenieni i spełnieni. Nasza firma zapewnia personelowi szeroki wachlarz szkoleń, dzięki czemu wszyscy pracownicy są w stanie zaplanować swoje cele rozwojowe na następny rok, co ma pozytywny wpływ na satysfakcję z wykonywanej pracy – mówi Ryszard Zając, dyrektor naczelny Diaverum Polska. 12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Święto stwarza możliwość do rozmów na temat szans i rozwiązań usprawniających pracę w tym zawodzie.

WJ

Najnowsze