12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Na co należy uważać podczas kupna używanego samochodu?

Samochody używane stojące w komisie

Kupowanie samochodu używanego to z reguły bardzo trudny proces. W końcu na pojazd często wydajemy dużą część naszych oszczędności, a wybór samego auta nieraz można przyrównać do loterii – pomimo największych starań i tak nie wiemy, na co trafimy. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu używanego samochodu.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jaki samochód kupić?
 • Na co zwracać uwagę podczas kupowania samochodu używanego?
 • Jakie informacje powinny zostać zawarte w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Pierwsza decyzja: jaki samochód kupić?

Dokonując tego podstawowego wyboru, łatwo dać się przytłoczyć ogromem dostępnych ofert wśród samochodów używanych. Oprócz tego praktycznie każdy znajomy ma coś do powiedzenia w kwestii tego, które marki aut mu się podobają, a które uznaje za złe. Często ich opinie na temat poszczególnych modeli wzajemnie się wykluczają.

A więc: jaki samochód kupić? Najlepiej taki, który Ci się podoba. Oczywiście rozważ starannie wszystkie informacje na temat danej marki i modelu, jednak im szybciej zdecydujesz się na określone auto, tym lepiej. Mając bardzo zawężony wybór, będziesz lepiej wiedział, na co zwrócić uwagę podczas zakupu konkretnego samochodu. A gdy już uda Ci się kupić dokładnie to, co chcesz, nie będziesz miał na co narzekać czy kogo obwiniać.

Samochody używane – na co uważać?

Podczas przeglądania ogłoszeń uważaj na zbyt atrakcyjne oferty samochodów używanych. Często bowiem może chodzić tak naprawdę o sprzedaż nielegalnego lub bardzo wyeksploatowanego auta. Dobrym sposobem na ustalenie tego, czy sprzedawca czegoś przed nami nie ukrywa, jest sprawdzenie numeru VIN. Jest to ciąg 17 znaków, który funkcjonuje jako międzynarodowy kod wśród producentów samochodów. W przypadku kradzieży to właśnie on jest zwykle przerabiany przez złodziei. Sprawdzenie VIN-u w ogólnodostępnej bazie pozwala prześledzić historię pojazdu, jego przebieg i inne ważne informacje, które spisuje się podczas obowiązkowych przeglądów.

Przejdźmy zatem do kwestii technicznych związanych z samochodami używanymi. Auto, które liczy już sobie kilkanaście lat, ma prawo mieć pewne zadrapania czy odpryski na masce – powstają one choćby w wyniku uderzeń kamyczków podczas jazdy. Brak takich mankamentów może oznaczać, że właściciel dokonywał renowacji lakieru – np. z powodu kolizji. Inną wskazówką mówiącą o tym, że dane auto najpewniej ma za sobą wypadek, jest sytuacja, w której szczeliny między poszczególnymi elementami karoserii nie są równe. Taki stan wskazuje na to, że blacharz nie wyprostował odpowiednio elementów uszkodzonych.

Sercem auta jest oczywiście silnik. Jak sprawdzić jego jakość w samochodzie używanym? Przy włączonym silniku lekko odkręć korek wlewu oleju. Jeśli wydostaje się z niego dym oraz widać przedmuchy, wskazuje to na poważne uszkodzenia oraz konieczność kosztownej naprawy. Taki stan spowodowany jest jednocześnie dużymi zaniedbaniami ze strony właściciela.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jak powinna wyglądać?

Umowa kupna-sprzedaży to jedyna forma prawna dokumentu, z której korzysta się podczas zmiany własności samochodu z osoby prywatnej na inną osobę prywatną lub prawną. W Internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów, które nieraz trzeba zmodyfikować ze względu na zaistniałe okoliczności.

Niemniej do najważniejszych informacji, które powinny zostać zawarte w umowie kupna-sprzedaży samochodu, należą następujące:

 • data i miejsce zawarcia umowy
 • strony umowy
 • marka pojazdu
 • rok produkcji
 • numer silnika
 • przebieg
 • numer nadwozia
 • numer rejestracyjny
 • numer karty pojazdu
 • kolor
 • cena – w formie kwoty wyrażonej liczbą i słownie

Kupno samochodu używanego to odpowiedzialna decyzja, jednak dzięki zamieszczonym tutaj poradom na pewno będzie Ci łatwiej dokonać właściwego wyboru. Z bogatą ofertą aut na sprzedaż możesz zapoznać się pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/osobowe-bmw-4032.

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Najnowsze