16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska

Od tego jakie będzie środowisko i klimat zależy od ludzi, a nie od rządów czy korporacji.

Kluczem do takiego sposobu myślenia jest idea społeczeństwo obywatelskiego, które przez swoje działania może dokonać skutecznych przeobrażeń. Tej idei będzie poświęcona konferencja „Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska”.

Konferencja „Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowisko” jest adresowana do władz samorządowych oraz przedstawicieli lokalnych społeczności. Wydarzenie jest przygotowywane przez Fundację Rozwoju Centrum Macierz Polonii. Współorganizatorem wydarzenia jest lider europejskiego rynku energetycznego: Fabryka Kotłów SEFAKO w Sędziszowie produkującą kotły energetyczne i elementy ciśnieniowe.

Konferencję „Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowiska” rozpocznie debata ekspercka „Gospodarka odpadami – co dalej?”. Zadaniem ekspertów będzie doradzenie władzom samorządu terytorialnego: jak reagować na znaczące podwyżki odpadów, a także jak redukować ceny powstających podwyżek. W panelu wezmą udział m.in. Jacek Ozdoba, Wiceminister Klimatu; Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski oraz posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarowania Odpadami, Recyklingu i Rozwoju Gospodarki Cieplnej „Ciepło 2.0”. Uczestnikami drugiej debaty: „Gospodarka odpadami a ciepło systemowe” będą m.in. Michał Woś, Minister Środowiska oraz eksperci zajmujący się ciepłem systemowym i wielkopolscy parlamentarzyści. Konferencję zakończy wystąpienie Andrzeja Wójcika, wiceprezesa SEFAKO S.A.

– Ochrona środowiska jest wartością zasadniczą chronioną przez Konstytucję. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa w tym temacie m.in. poprzez panele eksperckie. Jednym z nich jest konferencja nt. „Społeczeństwo obywatelskie, a ochrona środowiska” organizowana przez Fundację Rozwoju Centrum Macierz Polonii oraz SEFAKO. Rozwój edukacji ekologicznej jest bardzo ważna. Konieczne jest wspieranie przedsięwzięć wskazujących na znaczenie partycypacji społecznej w ochronie środowiska czyli uczestnictwie w tej aktywności każdego obywatela. Ma to bezpośrednie przełożenie na pozytywny wpływ na życie mieszkańców, a jednocześnie buduje społeczną wieź czyli naszą wspólną odpowiedzialność za stan środowiska, w którym żyjemy – komentuje konferencję „Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowisko” Marta Kubiak, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Odpadami, Recyklingu i Rozwoju Gospodarki Cieplnej „Ciepło 2.0″.

Konferencja „Społeczeństwo obywatelskie a ochrona środowisko” jest bardzo ważnym społecznie wydarzeniem. Do tej pory mało się mówiło o budowaniu społecznej świadomości odnośnie wyzwań związanych z ochroną środowiska. Wydarzenie zaplanowano na 10 lutego br. w Poznaniu w Sheraton Grand Hotel Poznań przy ul. Bukowskiej.

Najnowsze