24.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

101 artystów według Kamy Zboralskiej

Teraz, zamiast stu jeden słodkich dalmatyńczyków, publiczność ma okazję sięgnąć po album „101 artystów sztuki współczesnej. Wybitnych, uznanych, debiutujących”.

To za sprawą nowej książki, którą właśnie wydała Kama Zboralska, dziennikarka propagująca sztukę współczesną.

„101 artystów sztuki współczesnej. Wybitnych, uznanych, debiutujących” Kamy Zboralskiej to luksusowy album adresowany do wszystkich zainteresowanych sztuką, zarówno kolekcjonerów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w świecie zarezerwowanym dla osób wrażliwych na piękno. Książka ukazała się staraniem Wydawnictwa Artinfo.pl – Książka „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” powstała z myślą o wszystkich interesujących się sztuką, szczególnie współczesną – wyjaśnia autorka albumu Kama Zboralska.

– Jest to otwarta lista, a wśród prezentowanych twórców są zweryfikowani już przez krytyków, kuratorów, kolekcjonerów, docenieni także cenowo. Często trudno dokonać jednoznacznego podziału na wybitnych i uznanych, granica między nimi jest niezwykle płynna. Z młodych artystów, ale już ze znacznym dorobkiem, warto zwrócić uwagę m.in. na Bartosza Kokosińskiego, czterokrotnego lidera Kompasu Młodej Sztuki, oraz na Ewę Juszkiewicz, dwukrotną zwyciężczynię KMS, Łukasza Stokłosę i Jakuba Juliana Ziołkowskiego, którzy zostali wybrani do prestiżowej publikacji „100 Painters of Tomorrow” londyńsko-nowojorskiego wydawnictwa Thames & Hudson (2014) – międzynarodowe jury wyselekcjonowało stu najbardziej obiecujących malarzy świata spośród ponad czterech tysięcy kandydatów.

Album powstał m.in. dzięki Funduszowi Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Wydziałowi Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz organizacjom Technopomiar i Arc Interiors. Książka jest dostępna w sieci EMPiK i www.artinfo.pl – największym portalu zajmującym się sztuką. Ponadto książkę można nabyć w takich księgarniach jak: Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i CSW Zamek Ujazdowski.

Kama Zboralska jest dziennikarką, autorką licznych tekstów propagujących sztukę współczesną oraz trzech książek z cyklu „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach” (pierwszy tom został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w Konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2003) oraz albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016). Jest także współautorką publikacji „Olimpijskie konkursy sztuki. Wawrzyny Olimpijskie” (2012).

Jest współinicjatorką „Kompasu Sztuki i Kompasu Młodej Sztuki” – rankingów artystów współczesnych, od 2008 r. prezentowanych na łamach „Rzeczpospolitej”. Od 2006 r. pracuje w Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest także inicjatorką powstania i kuratorem Galerii (-1) prowadzonej przez PKOI. Zorganizowała ponad 150 wystaw sztuki współczesnej. W dowód uznania za działalność w dziedzinie „sport i sztuka” została uhonorowana przez PKOI srebrnym i złotym medalem „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”. Od 2012 r. jest dyrektorem programowym organizowanych w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego Warszawskich Targów Sztuki – jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Prowadzi wykłady na temat rynku sztuki m.in. na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

AN

Najnowsze