18.9 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Lotniska w całej Polsce zagrożone przez koronawirusa

Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że gospodarka długo podnosić się będzie z zapaści, jaką wywołał koronawirus.

W jednej z najtrudniejszych sytuacji są polskie lotniska, które stoją zamknięte i tylko generują koszty.

Polskie lotniska w marcu odnotują kilkudziesięcioprocentowe spadki. Wszystko przez koronawirusa i decyzję o odwołaniu lotów, tak międzynarodowych, jak i krajowych. Pod znakiem zapytania wciąż stoi kwiecień. Prognozy nie są jednak optymistyczne. Jeśli w kwietniu loty nie zostaną wznowione, infrastruktura lotnicza w Polsce będzie w poważnych tarapatach.
– Cały rynek lotniczy, w tym porty lotnicze nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie mocno odczuwają wpływ koronawirusa na biznes. W Polsce możemy się spodziewać dwucyfrowych spadków w porównaniu z rokiem ubiegłym – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na swojej stronie codziennie informuje o spadkach operacji lotniczych. Przykładowo 16 marca br. w Polsce było 183 operacji lotniczych (przylotów i odlotów). Dokładnie rok wcześniej tego samego dnia było ich 1123. Daje to spadek o ponad 83 proc. r/r. ACI Europe prognozuje, że z powodu pandemii koronawirusa tylko w I kwartale 2020 r. europejskie lotniska nie obsłużą 100 mln pasażerów i utracą przychody w wysokości 2 mld euro.

– W porcie powołaliśmy sztab kryzysowy, który codziennie analizuje nowe dane i na nie reaguje. Mimo odwołanych lotów nasz port jak i większość lotnisk regionalnych wciąż pozostaje w stanie gotowości ze względów bezpieczeństwa. Zostały wprowadzone odpowiednie procedury, mające zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom. Pozostajemy w stałym kontakcie z organami państwa i stosujemy się do wszystkich zaleceń. Jeśli potwierdzi się scenariusz wysnuwany przez ekspertów, że ta trudna sytuacja potrwa dłużej, możemy się spodziewać dużych problemów z płynnością finansową polskiej infrastruktury lotniczej – dodaje Leszek Chorzewski. Przypominamy, że polskie porty lotnicze w 2019 r. odprawiły rekordową ilość 49 mln pasażerów. Ten rok zapowiadał się jako przełomowy dla całej branży. Jednak w obecnej sytuacji kryzysu światowej gospodarki wszystkie lotniska muszą zrewidować swoje prognozy finansowe i plany inwestycyjne.

DK

Najnowsze