21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Nowa jakość kultury

Opera w HD

TVP Kultura, popularny program nadawany przez TVP, jest już dostępny w wysokiej rozdzielczości obrazu na Multipleksie 8. Dzięki temu audycje, wydarzenia kulturalne, teatr telewizji i operę będzie można oglądać w dużo lepszej jakości.

W nocy z 22 na 23 października TVP Kultura trafiła na Multipleks 8 (MUX8) naziemnej telewizji cyfrowej i zmieniła standard nadawania na High Definition (HD). Dzięki podniesieniu jakości nadawania odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej zyskali lepszy i ostrzejszy obraz. Wraz ze zmianą w formacie nadawania kanału TVP Kultura, nastąpiła też zmiana w zakresie emisji programu TVP Sport. Cieszący się dużą popularnością kanał sportowy, w jakości HD, wejdzie w skład programów nadawanych przez TVP w ramach trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

Uruchomiony przez Emitel w 2016 r. MUX8 jest nowoczesnym rozwiązaniem. Oprócz tradycyjnych kanałów liniowych, po podłączeniu telewizora do internetu możliwe jest korzystanie z funkcjonalności tzw. telewizji hybrydowej (HbbTV). Na MUX8 można oglądać m.in. kanał LegiaTV, gdzie dostępne są treści VoD a okazjonalnie transmitowane są m.in. mecze sparingowe piłkarskiego klubu Legia Warszawa. Ponadto telewizja hybrydowa umożliwia dostęp do wybranych stacji radiowych oraz szeregu informacji takich jak prognoza pogody, najnowsze informacje czy program telewizyjny.

Obecnie w Polsce Emitel transmituje sygnał 4. ogólnopolskich multipleksów DVB-T, dzięki którym widzowie mogą odbierać aż 29 darmowych kanałów telewizyjnych. Blisko 6 mln gospodarstw w Polsce odbiera sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, a ponad 4,5 mln gospodarstw korzysta wyłącznie z tej formy odbioru telewizji. Budowa sieci MUX8 została ukończona 30 czerwca 2017 r. i została wykonana zgodnie z warunkami konkursu na rezerwację częstotliwości ogłoszonego przez UKE w marcu 2015 r. oraz wydanej decyzji rezerwacyjnej. Pokrycie ludnościowe MUX8 wynosi 97,63 proc. Aby odbierać multipleks ósmy, konieczna jest antena przystosowana do odbioru sygnału w paśmie VHF.

Najnowsze