18.5 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca 2024

Ubezpieczenie domu – najważniejsze!

Ubezpieczenie domu gwarantuje nam ochronę przed skutkami zdarzeń losowych, które mogą spowodować jej częściowe lub nawet całkowite zniszczenie.

Zasadniczo ubezpieczenie budynku mieszkalnego (lub mieszkania) możemy podzielić na dwie części. Jedną z nich są tzw. „mury” – czyli konstrukcja ze stałymi elementami (takimi jak podłogi, panele, pomalowane ściany, zabudowane kuchnie, wbudowane szafy, kaloryfery etc.). Druga kwestia zaś to wszelkie ruchomości znajdujące się w domu czy mieszkaniu, takie jak meble, obrazy, sprzęt RTV, AGD , rzeczy osobiste.

Ubezpieczając dom pamiętajmy, że zakres polisy bywa niezwykle szeroki, w praktyce ograniczony jedynie przez cenę i rodzaj ubezpieczenia. Ale jest i warto w czym wybierać.

Możemy więc zdecydować się np. na ubezpieczenie od zdarzeń losowych, takich jak pożar, huragan czy powódź (ale i np. upadek drzew, o ile nie były na naszej posesji i pilnowaliśmy ich dobrostanu). Warto wspomnieć, że takie ubezpieczenie podstawowe jest wymagane przy nieruchomościach kupionych na kredyt hipoteczny i wtedy musi zostać ustanowiona cesja praw z tytułu odszkodowania na rzecz kredytującej instytucji.

Warte rozważenia jest ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rozboju. Określamy tu sami kwotę, na jaką wyceniamy znajdujący się w domu majątek i zwykle nie ubezpieczamy całości, ale ustalamy kwotę, którą uznajemy za godziwy kompromis składki i odszkodowania.

Warto także przy ubezpieczeniu domu wziąć pod uwagę ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (przydatne np. w sytuacji, w której nasz pies pogryzie sąsiada), wreszcie ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków domowych.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie majątkowe nie jest związane z prawem własności do dom, czy też choćby zameldowaniem w nim. Może je wykupić każdy, istotne jest jedynie przedstawienie danych osoby, której majątek ubezpieczamy. To ona bowiem otrzyma odszkodowanie.{source}Advertisement{/source}

Najnowsze