4.6 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca 2024

Ubezpieczenie domu – najważniejsze!

Koniecznie przeczytaj

Ubezpieczenie domu gwarantuje nam ochronę przed skutkami zdarzeń losowych, które mogą spowodować jej częściowe lub nawet całkowite zniszczenie.

Zasadniczo ubezpieczenie budynku mieszkalnego (lub mieszkania) możemy podzielić na dwie części. Jedną z nich są tzw. „mury” – czyli konstrukcja ze stałymi elementami (takimi jak podłogi, panele, pomalowane ściany, zabudowane kuchnie, wbudowane szafy, kaloryfery etc.). Druga kwestia zaś to wszelkie ruchomości znajdujące się w domu czy mieszkaniu, takie jak meble, obrazy, sprzęt RTV, AGD , rzeczy osobiste.

Ubezpieczając dom pamiętajmy, że zakres polisy bywa niezwykle szeroki, w praktyce ograniczony jedynie przez cenę i rodzaj ubezpieczenia. Ale jest i warto w czym wybierać.

Możemy więc zdecydować się np. na ubezpieczenie od zdarzeń losowych, takich jak pożar, huragan czy powódź (ale i np. upadek drzew, o ile nie były na naszej posesji i pilnowaliśmy ich dobrostanu). Warto wspomnieć, że takie ubezpieczenie podstawowe jest wymagane przy nieruchomościach kupionych na kredyt hipoteczny i wtedy musi zostać ustanowiona cesja praw z tytułu odszkodowania na rzecz kredytującej instytucji.

Warte rozważenia jest ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rozboju. Określamy tu sami kwotę, na jaką wyceniamy znajdujący się w domu majątek i zwykle nie ubezpieczamy całości, ale ustalamy kwotę, którą uznajemy za godziwy kompromis składki i odszkodowania.

Warto także przy ubezpieczeniu domu wziąć pod uwagę ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (przydatne np. w sytuacji, w której nasz pies pogryzie sąsiada), wreszcie ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków domowych.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie majątkowe nie jest związane z prawem własności do dom, czy też choćby zameldowaniem w nim. Może je wykupić każdy, istotne jest jedynie przedstawienie danych osoby, której majątek ubezpieczamy. To ona bowiem otrzyma odszkodowanie.{source}Advertisement{/source}

Najnowsze