19.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Jak ubezpieczyć się od zalania mieszkania?

Ubezpieczenia związane z zalaniem mieszkania to jedno z podstawowych ryzyk jakie możemy znaleźć w polisach mieszkaniowych.

Dotyczy to zarówno domu, mieszkania, budynku w budowie jak i domku letniskowego czy wolnostojącego garażu.

Umowy, jakie zawieramy z towarzystwem ubezpieczeniowym zazwyczaj wyszczególniają sytuacje, których zaistnienie upoważnia nas do otrzymania odszkodowania. Najpowszechniejsze przyczyny zalania to nieumyślne pozostawienie otwartych kranów, powódź, nawałnica, śnieg, awaria instalacji wodnej, zalanie przez sąsiada, zalanie sąsiada, wreszcie zalanie mieszkania wodą będące wynikiem akcji ratowniczej. Czasami warto mieć ubezpieczenie pokrywające koszty zniszczeń związanych ze stłuczeniem akwarium czy też pęknięciem łóżka wodnego. Dlatego przy wykupywaniu polisy warto pamiętać o jej maksymalnym rozszerzeniu. Tak byśmy mogli ubiegać się o odszkodowanie nie tylko za zniszczone mury naszej nieruchomości, czy jej stałe elementy, ale i wyposażenie.

Potencjalnie znaczący koszt naprawy zniszczeń spowodowanych zalaniem powoduje, że posiadanie polisy ubezpieczeniowej obejmującej takie wydarzenie nie jest rodzajem fanaberii, ale rzeczą niezbędną, dzięki której możemy zaoszczędzić czas i pieniądze.

Musimy także wziąć pod uwagę, że jeśli sąsiad, który zalał nasze mieszkanie odmawia podania numeru swojej polisy OC i wypiera się swojej winy, to spór może zakończyć się w sądzie. Tymczasem posiadanie ubezpieczenia mieszkania całkowicie eliminuje takie ryzyko.{source}Advertisement{/source}

Najnowsze