21.9 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Coraz chętniej kupujemy w sieci i korzystamy z punktów odbioru

Ponad 90 proc. dorosłych Polaków kupuje w sieci

Aż 65 proc. z nas szuka rozwiązań, które ułatwiają nam życie. Dlatego, zamiast zamawiać dostawę kurierem do domu lub pracy, coraz częściej wybieramy maszyny paczkowe. Równie chętnie korzystamy z możliwości odbioru przesyłek w znajdującym się najbliżej naszego domu sklepie – w ub. roku Żabka obsłużyła aż 12 mln przesyłek pocztowych.

Teraz odbiór i nadanie paczki w sklepach sieci będzie jeszcze prostsze i szybsze – Żabka testuje bowiem innowacyjny sposób obsługi przesyłek, bez potrzeby angażowania w ten proces sprzedawcy. Automat funkcjonuje już w sklepie Żabka w Poznaniu przy ul. Matyi.

– Z roku na rok widzimy duże wzrosty liczby obsługiwanych paczek w naszej sieci, w ubiegłym roku obsłużyliśmy ich ponad 12 mln. To znak, że skutecznie dostosowaliśmy się do potrzeb naszych klientów i oferując usługę w ponad 6 tys. sklepów w całej Polsce, w bardzo dobrych lokalizacjach, w dogodnych godzinach otwarcia placówek, zapewniliśmy szybką obsługę. Dzięki automatowi wyniki będą jeszcze lepsze. Rozwiązanie nie tylko pozwala nam na usprawnienie procesu odbioru i zwrotów przesyłek, ale także znacznie przyspieszy obsługę klientów odwiedzających nasze sklepy. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest również to, że nie wymaga dużo miejsca i może być zaadoptowane w niemal całej sieci naszych sklepów – mówi Anna Grabowska, wiceprezes zarządu Żabka Polska. Urządzenie wyprodukowała polska firma Retail Robotics. Automatyczny punkt odbioru paczek stworzono z myślą o sklepach typu convenience. Urządzenie wykorzystuje niewielką część przestrzeni handlowej, tak cennej w mniejszych sklepach. Większość instalacji może być umiejscowiona za półkami, na których ułożony jest towar. Wydawanie przesyłek obsługuje najnowszej generacji robot kartezjański, działający w kilku osiach i poruszający się z niezwykłą precyzją i prędkością.

– Żabka w ramach inkubatora technologicznego rozwija nowoczesne rozwiązania w sklepach, które wpływają na komfort zakupów i szybkość obsługi. Już dzisiaj w naszych placówkach można zobaczyć m.in. ekrany digital signange, elektroniczne cenówki czy kasy samoobsługowe. Intensywnie rozwijamy także naszą aplikację mobilną Żappka, a także usługi jak „Zamów i odbierz”. Wspólnie z naszym partnerem technologicznym, firmą Retail Robotics, opracowaliśmy unikatowe na rynku urządzenie do odbioru i nadawania paczek, stworzone zgodnie z potrzebami naszych klientów, ale również franczyzobiorców. Żabka uczestniczyła w rozwoju tego urządzenia od początku i jest jego pierwszym komercyjnym użytkownikiem. Urządzenie może obsłużyć dwa razy więcej paczek niż sprzedawca i jednocześnie oferuje błyskawiczną obsługę klientów – mówi Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu ds. finansów i rozwoju, Żabka Polska.

– Urządzenie PickupHero, które wdrożyliśmy w sklepie sieci Żabka, to innowacja technologiczna na skalę światową – mówi Marek Piotrowski, chief marketing officer i partner w Retail Robotics. – Jego niewielkie wymiary to rewolucja, jakiej potrzebują zatłoczone i zakorkowane miasta. PickupHero zmienia małe sklepy typu convenience w zautomatyzowane huby logistyczne. To rozwiązanie łączy korzyści z punktu widzenia klienta, sieci handlowych i całego rynku e-commerce – dodaje Piotrowski. Automat jest wbudowany w regały sklepu. Klient, podchodząc do panelu, w prosty i intuicyjny sposób wybiera opcję nadania lub odbioru przesyłki, wpisuje kod i wkłada paczkę do urządzenia. Wówczas robot znajdujący się wewnątrz maszyny umieszcza ją w odpowiedniej przestrzeni. Urządzenie jest również przyjazne i intuicyjne dla kurierów, którzy przywożą paczki do sklepu. –

Liczba przesyłek odbieranych w punktach DHL Parcel jest obecnie ponad trzydziestokrotnie większa niż jeszcze cztery lata wcześniej. (…) Taka forma pozwala nam również zadbać o środowisko – zamiast dowozić przesyłki pod kilkadziesiąt różnych adresów, kurier zostawia je w jednym miejscu. Widzimy olbrzymi potencjał rozwoju odbiorów z punktów. Wciąż potrzebujemy tam kilkukrotnie więcej przestrzeni do procesowania przesyłek, a wiadomo, że w aglomeracjach miejskich każdy metr kwadratowy jest bardzo cenny. Innowacyjne automaty paczkowe są modelowym przykładem transformacji cyfrowej, świetnie wpisując się w trendy automatyzacji i ekologistyki – komentuje Anna Kania, dyrektor ds. marketingu, członek zarządu DHL Parcel Polska.

– Poczta Polska jest aktywnym uczestnikiem rynku e-Commerce, który jest kluczowy dla polskiej gospodarki. Konsekwentnie chcemy oferować naszym klientom kolejne, wygodne miejsca odbioru ich zakupów internetowych. Klienci deklarują, że ważne jest dla nich bezpieczeństwo przesyłek, które gwarantuje Poczta Polska, ale ze względu na szybkie tempo życia chcieliby odbierać zakupione towary przy okazji codziennych zakupów, na przykład w Żabce. Rozwijamy opcję Odbiór w Punkcie, mamy największą sieć click&collect w kraju, tworzymy coraz lepsze rozwiązania dla rynku e-Commerce we współpracy z partnerami, którzy posiadają renomę, silną i rozpoznawalną markę. W tej branży ważne są także innowacje, które właśnie wprowadza sieć Żabka – mówi Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. sprzedaży.

Polacy coraz chętniej robią zakupy w sklepach internetowych: z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie Żabka Polska wynika, że ponad 90 proc. dorosłych Polaków kupuje w sieci oraz, co jest konsekwencją tego trendu, odbiera lub nadaje paczki. Jednocześnie klienci zwracają dziś uwagę na wygodę i szybkość usługi. Badania wskazują, że 69 proc. Polaków przyznaje, że to właśnie wygoda podczas dokonywania zakupów jest dla nich bardzo ważna, a 65 proc. pytanych szuka rozwiązań, które ułatwiają im życie.

PG

Najnowsze