12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Stypendyści będą się uczyć w USA

Piła została wybrana jako symboliczne miejsce, aby w 100-lecie odzyskania niepodległości przekazać promesy stypendialne, pochodzące ze środków finansowych Narodowego Instytutu Wolności oraz Polskiej Fundacji Narodowej. Baruch College w Nowym Jorku, to jedna z dziesięciu 10 najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych.

Uroczyste wręczenie promes stypendialnych studentom: Alicji Ładzińską i Karolowi Handzlowi, którzy będą mogli kontynuować naukę swoich kierunków w Baruch College w Stanach Zjednoczonych miało miejsce w Starostwie Powiatowym w Pile. Wartość promes stypendialnych wynosi 40 tys. zł każda. Będzie je można zrealizować w Stanach Zjednoczonych po ustabilizowaniu się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

20-letnia Alicja Ładzińska jest studentką Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uczy się w języku angielskim na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze). Swoją przyszłość zamierza związać z biznesem. 25-letni Karol Handzel jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2019 roku kontynuuje naukę na studiach magisterskich na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Główną ideą Fundacji jest budowanie mostów między Polakami w kraju, jak i zagranicą. Celem projektu „Śladem przodków. Powrót do Macierzy” jest budowa mostów za sprawą stypendiów. W tym przypadku jest to most między Polską a Stanami Zjednoczonymi – wyjaśnia Miłosz Manasterski, wiceprezes Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii.
– Kontynuowanie nauki przez panią Alicję Ładzińską i pana Karola Handzla w nowojorskim Baruch College w Nowym Jorku, mam nadzieję, że przyniesie wymierne efekty. Liczę na to, że nasi stypendyści staną się tam takimi ambasadorami Polski. Komisja wybierając ich miała na uwadze osiągnięcia w nauce a także osobiste motywacje do budowania relacji międzynarodowych. Im więcej takich mostów zbudujemy, tym pozycja międzynarodowa Polski będzie poważniejsza.
– Jest to już trzeci projekt stypendialny Polskiej Fundacji Narodowej, po tych adresowanych do sportowców i para-sportowców oraz doktorantów. Do tego szacownego grona stypendystów dołączają dzisiaj pani Alicja Ładzińska i pan Karol Handzel – komentuje Agnieszka Dydycz, dyrektor biura komunikacji Polskiej Fundacji Narodowej.

– Baruch College w Nowym Jorku to jedna z dziesięciu 10 najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia poseł Marta Kubiak. – Cieszę się, że będzie tam kontynuować naukę była uczennica jednego z pilskich liceów. To najlepszy dowód, że szkoły średnie w Powiecie Pilskim trzymają wysoki poziom poseł Marta Kubiak.

– To cenna inicjatywa, która wspiera młode, naukowe talenty – mówi starosta Pilski Eligiusz Komarowski. – Jest mi niezmiernie miło, że jedno ze stypendiów dotyczy mieszkanki powiatu pilskiego. Ten jej sukces to najlepszy dowód, że warto się uczyć! To bardzo mnie cieszy, albowiem stypendyści pokazują innym młodym ludziom jak budować swoją karierę zawodową – podkreśla starosta.

DEC

Najnowsze