17.9 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

300 tys. paczek na dobę w Rudzie Śląskiej

Firma DPD Polska ma nową regionalną sortownię w Rudzie Śląskiej. Obiekt docelowo obsłuży 300 tys. paczek na dobę z Rzeszowa, Krakowa, Katowic, Wrocławia oraz okolic.

Nowa sortownia ma blisko 11 tys. m2 oraz 2 tys. m2 powierzchni socjalno- biurowej. Rozładunek i załadunek przesyłek zapewnia w niej 112 bram. W pierwszej fazie rozruchu obiektu uruchomione zostały strefy manualne oraz crossdocki, co umożliwia obsługę 90 tys. paczek na dobę. W drugim etapie oddany do użytku został Line Sorter sortujący 100 tys. przesyłek na dobę. Sortownia pełną funkcjonalność osiągnie w I kwartale 2021 r. Po tym okresie obiekt będzie obsługiwać od 280 tys. do 300 tys. paczek na dobę.

W okresach zwiększonego zapotrzebowania na usługi kurierskie pracować w niej będzie około 300 osób. Wykonawcą obiektu była spółka Hillwood. Magazyn został zaprojektowany w tzw. modelu „Build to suite”. Budynek został wybudowany zgodnie z najnowszymi standardami energetycznymi. Obiekt wyposażony jest w system fotowoltaiczny o mocy ok. 50 kW, który zaopatruje biura w energię elektryczną. Zainstalowano w nim również oświetlenie LED sterowane sensorami ruchu.

Sortownia wyposażona jest też w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), która ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku i zapewnia stałą wentylację pomieszczeń. Ponadto instalacje wodne mają zainstalowany mechanizm „hydrostop”, który pozwala ograniczyć zużycie wody, zaś wszystkie obsługujące sortownię wózki posiadają akumulatory litowo-jonowe. Sortowania jest kolejnym etapem wdrażania przez DPD modelu logistycznego zakładającego decentralizację procesów logistycznych. Jego celem jest zwiększenie potencjału firmy w związku ze wzrostem e-commerce. – Nowa sortownia w Rudzie Śląskiej ma zoptymalizować procesy i zwiększyć nasz potencjał operacyjny w południowej Polsce, co jest istotne przy rosnącym zapotrzebowaniu na usługi kurierskie. Model logistyczny wdrażany przez firmę od 2018 r. pozwala przyspieszyć transport, zredukować koszty połączeń drogowych, usprawnić ostatnią milę i ograniczyć emisję CO2 – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

DPD Polska posiada także centralną sortownią w Strykowie i korzysta z oddanej do użytku w 2018 r. Warszawskiej Regionalnej Sortowni w Parzniewie. Spółka we wszystkich nowych oddziałach instaluje panele fotowoltaiczne. Znajdują się one m.in. w Rudzie Śląskiej, Słupsku i Kaliszu. – Przygotowujemy się również do wdrożenia własnej floty samochodów elektrycznych, które będą doręczać przesyłki w centrach zlokalizowanych w średniej wielkości miastach oraz w większych aglomeracjach. Pierwsze własne stacje ładowania stanęły już w Krakowie i Kaliszu. Odpowiedzią na obecne wyzwania są również sieci DPD Pickup i DPD Pickup Oddziały Miejskie. Te rozwiązania umożliwiają samodzielne odbiory w dogodnym momencie. Kurierzy pracujący w oddziałach miejskich dostarczają przesyłki za pomocą pojazdów nisko lub zeroemisyjnych oraz pieszo – dodaje Rafał Nawłoka.

Najnowsze