6.7 C
Warszawa
środa, 21 lutego 2024

Koniecznie przeczytaj

Studiować ekonomię, historię czy kierunki artystyczne – radzą znani absolwenci

Póki jeszcze ludzkość nie wymyśliła czegoś innego niż pieniądze, to ekonomiści będą potrzebni – mówi w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej azir.edu.pl Józef Orzeł, prezes Klubu Ronina. O tym, co mogą dać studia historyczne, opowiada Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Fundacji Instytut Wolności. Specyfikę studiów na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przybliża słuchaczom AZiR znany grafik i plakacista prof. dr hab. Lech Majewski. Perspektywy zawodowe dla absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przedstawia zaś dr sztuk muzycznych Janusz Wawrowski, światowej sławy skrzypek, wykładowca tej uczelni.

– Póki jeszcze jest tak, że coś robimy i ktoś nam za to płaci, a za to możemy coś kupić, to gospodarka pieniężna będzie istniała. Jeśli tak, to na pewno będzie potrzebny zawód liczenia tych pieniędzy, opłacalności itd. – uważa Józef Orzeł, absolwent ekonometrii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Według niego, jeżeli chcemy być ekonomistą i mieć pracę za 30 lat, nie możemy poprzestawać na specjalizacji. – Trzeba mieć tę wiedzę ogólną, żeby było wiadomo, po co ta specjalizacja istnieje i dlaczego może kiedyś zniknąć – wyjaśnia.
– Myślałem, że będę zajmował się historią zawodowo, tzn. myślałem o sobie w kategoriach pracownika naukowego – zaznacza Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu w Fundacji Instytut Wolności, który ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak przemiany, które miały miejsce pod koniec lat 80., sprawiły, że zmienił pomysł na siebie i zaczął zajmować się polityką, dziennikarstwem, a w końcu przeszedł do biznesu. – Nie żyję z historii, ale piszę na te tematy, interesuję się nimi i cały czas czytam. Mnie historia pomogła też dlatego, że uczy ona, jak postępować ze źródłami, ponieważ jest to w gruncie rzeczy krytyka źródeł, umiejętność ich pozyskiwania, oceniania i porównywania – podkreśla.
Liternictwo, typografia, projektowanie fontów, robienie filmów (w tym animowanych), multimedia, projektowanie czasopism, książek i ilustracji – w tych dziedzinach można się kształcić na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak podkreśla znany grafik i plakacista prof. dr hab. Lech Majewski, absolwent, a obecnie wykładowca tego wydziału, nawet 95 proc. jego absolwentów pracuje w zawodzie. – Niektórzy sięgają bardzo wysoko, a niektórzy trochę niżej, ale uprawiają zawód – mówi.
Jakie możliwości oferuje Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie? – Teraz mamy również kierunki związane z muzyką jazzową, z muzyką dawną czy z muzyką współczesną. Są też kierunki kształcące w zakresie kompozycji, zarówno klasycznej, jak i tej związanej z tworzeniem muzyki elektronicznej – opowiada dr sztuk muzycznych Janusz Wawrowski, światowej sławy skrzypek, wykładowca UMFC. Student kształcący się na Uniwersytecie Muzycznym może zająć się również dyrygenturą, czy też reżyserią dźwięku – filmową, bądź tą związaną z produkcją fonograficzną.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl zamieszczane są wypowiedzi ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

Najnowsze