e-wydanie

1.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Polskie szybowce dominowały na targach Aero Expo

Targi Aero Expo

Targi Aero Expo we Friedrichschaffen w Niemczech, które odbyły się w kwietniu, przyciągnęły ponad 32 tys. osób. Wśród 750 wystawców z całego świata, głównie skoncentrowanych na lotnictwie i branżach powiązanych, szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Śląskiego Klastra Lotniczego.

Targi odbywały się w dniach 10- 13 kwietnia 2019 r. Śląski Klaster Lotniczy reprezentowany był przez firmy związane z produkcją szybowców oraz dronów. Wśród nich warto wyróżnić dwumiejscowy szybowiec PW-6U, prezentowany przez producenta: Zakład Szybowcowy „Jeżów”. Szybowiec jest przeznaczony głównie do szkolenia i treningu adeptów sztuki latania. Maszyna cieszyła się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedstawicieli szkół lotniczych oraz aeroklubów, które planują odnowić lub poszerzyć swoją flotę. Swoje flagowe produkty zaprezentowała też firma Avionic. To m.in. szybowiec SZD-56-2 Diana 2 z napędem elektrycznym FES, czyli następca szybowca, na którym wielokrotnie ustanawiano rekordy świata. Warto podkreślić, że Polacy często wygrywali w nim Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Wersja z silnikiem umożliwia wznoszenie się szybowca oraz kontynuowanie lotu w przypadku braku warunków termicznych, co bardzo uatrakcyjnia możliwości szybowca.

Drugim szybowcem prezentowanym na targach był prototyp szybowca o rozpiętości 18 m KKB18 Diana 3. Klasa 18 m jest obecnie najbardziej popularną klasą rozgrywania zawodów szybowcowych. Szybowiec również jest wyposażony w napęd elektryczny. Eksperci przekonują, że może to być hit produkcyjny i najlepszy szybowiec w tej klasie na świecie, zwłaszcza że autorem geometrii aerodynamicznej obu szybowców jest prof. Krzysztof Kubryński. Trzecim produktem była przyczepa do przewożenia szybowców typu AVG. Dotychczas sprzedano już około 700 szt. przyczepy, która od 20 lat cieszy niesłabnącą popularnością wśród klientów na całym świecie. Polskie maszyny na targach prezentował Sebastian Kawa, najlepszy i najbardziej utytułowany szybowcowy pilot na świecie, który jednocześnie będzie startował na obu szybowcach firmy Avionic w zawodach szybowcowych.

Najnowsze