19 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Jaki wpływ na cenę paliwa ma kurs dolara?

Baryłka ropy jest nierozerwalnie złączona z jedną z największych walut świata – dolarem amerykańskim. W jaki sposób kurs dolara wpływa na cenę baryłki ropy?

Kurs dolara, a ropa naftowa

Cena baryłki ropy zawsze podawana jest w USD. Jeśli kurs dolara wzrasta, to tym samym wzrasta cena za baryłkę ropy. Jeszcze do niedawna sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – im mocniejszy był kurs dolara, tym baryłka ropy była tańsza. Dlaczego tak było i co się zmieniło?

Dlaczego, gdy kurs dolara jest wyższy, to ropa jest tańsza?

Przyczyna tego stanu była bardzo banalna. Aż 80% popytu i 90% podaży na ropę pochodzi spoza USA. W krajach, które eksportują ropę z USA wzrost kursu dolara, oznacza wzrost ceny baryłki ropy. Gdy cena baryłki ropy wzrasta, to maleje popyt na nią, czyli zostaje wytworzona presja, przez którą obniżana jest cena za baryłkę ropy. Tym samym inne kraje, które wydobywają ropę, zmuszone są do obniżenia ceny za baryłkę. 

Droższa ropa i wyższy kurs dolara

Zależność między ropą a kursem walut wzajemnie się napędza. Gdy baryłka ropy drożeje, to jako pierwsi odczuwają, to kierowcy. Wzrasta wtedy również cena transportu. Gdy cena dolara wzrasta, to firmy zajmujące się handlem międzynarodowym podnoszą swoje ceny. Transakcje takich przedsiębiorców stają się coraz droższe i mniej opłacalne. W takiej sytuacji bardzo pomocna staje się wymiana dolara w kantorze internetowym. Dzięki niższym spreadom firma może obniżyć koszty wymiany walut. Każdy przedsiębiorca może sprawdzić aktualny kurs usd na stroniehttps://internetowykantor.pl/kurs-dolara. Im mniejszy spread, tym transakcja będzie bardziej opłacalna dla firm.

Wyższy kurs dolara to niższa cena za baryłkę ropy

W marcu 2021 maklerzy informowali, że baryłka ropy na giełdzie paliw w USA mocno staniała. Sytuacja ta była spowodowana wysokim kursem dolara, który bardzo zniechęca inwestorów do zakupów paliw na giełdzie amerykańskiej. Tym samym baryłka ropy West Texas Intermediate była, aż 80% tańsza w dostawach planowanych kwiecień. Podobnie było w Londynie, gdzie baryłka ropy Brent wyceniana była, aż o 75% taniej w dostawach przewidzianych na maj.

Cena baryłki ropy podawana jest w dolarach. Im wyższy jest kurs dolara, to najbardziej odczuwają to firmy zajmujące się handlem międzynarodowym. Dlatego przedsiębiorcy, którzy chcą zaoszczędzić na wysokości spreadu, powinni skorzystać z wymiany USD w kantorze internetowym.

Najnowsze