31.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Rośnie świadomość tego, jak ważne jest codzienne picie wody. Nie zwracamy jednak uwagi na jej PH

Połowa respondentów deklaruje, że pije na co dzień wodę niegazowaną kupioną w butelce, ale tylko niespełna 20 proc. często lub zawsze sprawdza, czy na etykiecie jest informacja o pH wody – wynika z ostatnich badań na Panelu Ariadna. Tymczasem im wyższy, zasadowy odczyn wody, tym więcej korzyści dla organizmu, o czym przypominają ekspertki w nagraniu dla Agencji Newseria Biznes. Właściwości wody alkalicznej (czyli zasadowej, powyżej 7,5 pH) to m.in. lepsze nawodnienie, które wspiera wszystkie układy, w tym pokarmowy (trawienie, niwelowanie zgagi, poprawa równowagi kwasowo-zasadowej), działanie antyoksydacyjne czy regeneracja organizmu.

Z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja br.wynika, że po wodę butelkowaną sięgamy najczęściej, żeby ugasić pragnienie (66 proc.) czy motywując tojako element zdrowej diety (30 proc.). Blisko 1/5 Polaków wybiera wodę butelkowaną, gdy chce mieć pewność, że pije wodę dobrej jakości.

Z badaniana panelu Ariadnawynika także, że połowa badanych Polaków pije butelkowaną wodę niegazowaną, z czego 72 proc. codziennie lub prawie codziennie. Niewielu konsumentów jest jednak świadomych, jakie znaczenie ma pH wody, którą piją. Tylko niespełna 20 proc. często lub zawsze sprawdza, czy na etykiecie jest informacja o odczynie pH wody.Tymczasem, jak podkreślają eksperci,im wyższy, zasadowyodczyn wody, tym więcej korzyści dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

–Większość osób nie zwraca uwagi na to, czy na etykiecie wody jest podane pH i czy jest to pH wysokie, czyli zasadowe, a jest to kluczowa kwestia, żeby nasz organizm został nawodniony i mógł dobrze funkcjonować. Ważne jest, aby wybierać wodę pitną, która ma zadeklarowane wysokie pH – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marta Majszyk-Świątek, kosmetolog.

Woda o odczynie zasadowym powyżej 7,5 pH lepiej nawadnia organizm i pomaga mu szybciej się zregenerować. Warto o tym pamiętać szczególnie,gdy na zewnątrz jest ciepło lub podczas aktywności fizycznej. Woda ta ma również właściwości wspierające metabolizm, równowagę kwasowo-zasadową i wpływające na poprawę kondycji oraz nanawilżenie skóry.

– Pijąc wodę alkaliczną, można dostarczać organizmowi antyoksydanty, które walczą z wolnymi rodnikami. Dzięki temu hamują procesy starzenia się, powodując, że skóra ma mniej zmarszczek – przekonuje Marta Majszyk-Świątek w rozmowie z Newserią Biznes. – Woda o wysokim pH pomaga też w usuwaniu cellulitu – dodaje kosmetolog.

Dietetyk sportowy, Justyna Mizera, zwraca uwagę, że – woda to bardzo ważny składnik naszego codziennego funkcjonowania. Świetnie, że Polacy coraz częściej czytają etykiety różnych produktów spożywczych, w tym wody, ponieważ tam można znaleźć informacje odnośnie do chociażby pH, czyli tego, czy jest to woda nisko-, czy wysokozasadowa. Lepiej wybierać tę drugą, ponieważ ona będzie lepiej komponować się z tym, co jemy w ciągu dnia.

Po wodę alkaliczną typu Alcalia o wysokim 9,36 pH powinny sięgać zwłaszcza osoby pijące kawę albo spożywające produkty takie jak słodycze czy mięso, które cechuje odczyn kwasowy.Produkty kwasotwórcze, czyli te o niskim pH, należy łączyć z produktami o właściwościach wysoko alkalizujących – czyli o wyższym pH. Działając zasadowo na soki żołądkowe, zmniejszają uczucie nadkwasoty i zgagi w przełyku, neutralizują objawy refluksu, wspomagają procesy trawienia i przyspieszają metabolizm.

Ekspertki podkreślają, że woda alkaliczna sprawdza się szczególnie w czasie intensywnej aktywności fizycznej, bo pomaga zniwelować dolegliwości związane ztzw. zakwasami.

Gdy ćwiczymy, w organizmie zachodzą reakcje biochemiczne. – W trakcie treningu powstają reaktywne formy tlenu, a pH krwi zmniejsza się w kierunku kwaśnym. Powstają jony wodorowe, które mogą uszkadzać komórki i wpływać na nasze samopoczucie i regenerację mięśni po aktywności fizycznej. Dlatego zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu warto wybrać wodę dobrej jakości, o wysokim pH, która na bieżąco będzie wyrównywała poziom między kwasami i zasadami – radzi dietetyk Justyna Mizera.

Duża część konsumentów wciąż nie jest świadoma korzyści wynikających z regularnego picia wody alkalicznej. O wodzie alkalicznej słyszało prawie 40 proc. polskich konsumentów uczestniczących w badaniu na Panelu Ariadna. Wynika z niego także, że woda ta najczęściej kojarzona jest z pozytywnym działaniem na układ trawienny oraz z utrzymywaniem prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

WL

Najnowsze