14.5 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Finał bestsellerowej trylogii Marka Kozubala i Marcina Falińskiego

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego zorganizowała wieczór autorski, którego bohaterami byli: dziennikarz śledczy i poszukiwacz zaginionych dzieł sztuki Marek Kozubal oraz były oficer Agencji Wywiadu – Marcin Faliński. Rozmowę dotyczącą najnowszej książki autorów: „Operacji Retea” poprowadził Jakub Qba Łukowski z wydawnictwa „Czarna Owca”.

Autorzy „Operacji Retea”, finałowej odsłony historyczno-szpiegowskiej trylogii, byli gośćmi Galerii Delfiny w ramach cyklu „e-Spotkania z książką”. Po sukcesach dwóch pierwszych tomów powieści na czytelników czeka zaskakujące zwieńczenie przygód podpułkownika Marcina Łodyny.

W dwóch pierwszych częściach śledzimy historię portretu młodzieńca Rafaela Santi. Zaginione arcydzieło, wywiezione z Polski w trakcie II wojny światowej, odnalazło się w 1990 r. w Iraku. W Operacji Singe, czyli drugiej odsłonie cyklu, pojawiają się tajne dokumenty żołnierzy z armii Andersa. W finałowej części trylogii autorzy przyglądają się procesowi indoktrynacji, wychowywania oraz działalności nielegałów. Marcin Faliński i Marek Kozubal dają czytelnikowi niepowtarzalną okazję, by przeżyć jedno z najważniejszych wydarzeń w historii światowego wywiadu!

– Operacja Retea to też thriller polityczny. W tej części jesteśmy na etapie zmiany władzy w polskim parlamencie. Pokazujemy jak zmiana rządu wpływa na funkcjonowanie służb. Kończy się pewien etap w życiu głównego bohatera – mówił Kozbual.

Duży sukces dwóch pierwszych części sprawił, że rozpoczęto już prace nad przygotowaniem scenariusza do ekranizacji trylogii.

– Pracujmy nad tym by udało się zekranizować pierwszą część książki. Scenariusz jest już gotowy i liczymy na to, że w przyszłym roku ruszą zdjęcia – przyznał podczas spotkania Marcin Faliński

Spotkanie można obejrzeć na portalu YouTube pod adresem: https://youtu.be/BAtKqashBes oraz na stronie FB Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

O książce

Warszawa, rok 2014. Jeden z wysoko postawionych oficerów Agencji Wywiadu trafia do szpitala tuż po tym, jak na jaw wychodzi, że współpracował z Rosjanami. Zanim zostaje przesłuchany, umiera. Pielęgniarka twierdzi, że przed śmiercią odwiedził go brat – problem polega na tym, że mężczyzna był jedynakiem.

Bukareszt, rok 1939. Major Sorin Dumitru razem z żoną i córeczką ucieka z Rumunii. Wojna pokrzyżowała mu szyki, ale teraz najważniejsze jest dotarcie do bezpiecznego schronienia. Po drodze otrzymuje od swojego kontaktu nową tożsamość oraz rozkazy. Kiedy znajdzie się poza zasięgiem konfliktu, operacja Retea przejdzie do kolejnego etapu.

Wiedeń, rok 2016. Podpułkownik Marcin Łodyna zostaje wysłany do Austrii, by razem z Amerykanami rozpracować potencjalny punkt kontaktowy rosyjskiego wywiadu. Na miejscu odkrywa ślady tajnej operacji, której początki sięgają drugiej wojny światowej. Czy to możliwe, żeby nieistniejące od ponad pół wieku NKWD wpływało na losy współczesnej polskiej polityki?

Autorzy

Marcin Faliński. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz „Życia Warszawy” a od 1993 r. funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Od 1996 r. oficer Zarządu Wywiadu. Od 2002 r. oficer Agencji Wywiadu. Uczestnik wielu operacji wywiadowczych za granicą. W 2017 roku, w stopniu podpułkownika, odszedł na emeryturę.

Marek Kozubal. Z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, z zawodu dziennikarz. Pracował m.in. w „Głosie Nauczycielskim”, „Życiu Warszawy”, „Gazecie Wyborczej”. Od kilkunastu lat publicysta „Rzeczpospolitej”. Przez kilka lat zajmował się tematyką kryminalną m.in. przestępczością zorganizowaną. Pasjonuje się historią i wojskowością, a przede wszystkim poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

Patronami wydarzenia byli: Fundacja XX. Czartoryskich, Fundacja Trzy Trąby, Żabka Polska oraz wydawnictwo Czarna Owca

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Fundacja powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, lecz również działania związane ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Najnowsze