19.6 C
Warszawa
wtorek, 21 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Klient i planeta w centrum uwagi podczas Europejskiego Kongresu Ekonomicznego

Rozważania przedstawicieli największych firm i instytucji w Polsce podczas XIII Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach skupiły się wokół tematów związanych z gospodarką, wyznaczaniem trendów na przyszłość i tego jak będzie wyglądał świat po pandemii. Jaki wpływ na handel i gospodarkę miała pandemia? Jakie wyciągnąć wnioski na przyszłość? Czego oczekują odbiorcy? Paneliści podkreślali często jak ważne jest nadążanie za potrzebami współczesnych konsumentów, dla których zarówno czas, wygoda, jak i ekologiczne aspekty zakupów stają się coraz ważniejsze.

W sesji inaugurującej EKG, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, podkreśliła, że „włączenie się w budowę gospodarki, która rozwija się bez konieczności niszczenia planety może być korzystne dla wszystkich”. Z tymi spostrzeżeniami zgodzili się w dużej mierze uczestnicy panelu ESG, podkreślając jak ważne jest szersze, również pozafinansowe, spojrzenie na przedsiębiorstwa.

Anna Grabowska, wiceprezes zarządu Żabka Polska ds. strategii konsumenckich, podkreśliła, że dobra strategia ESG musi być zrównoważona, traktowana jako całość i przede wszystkim zintegrowana z działalnością operacyjną, bo dopiero wtedy staje się autentyczna.

– ESG to dzisiejsze „must have” biznesu – powiedziała Grabowska. Według niej, nie wystarczy sama deklaracja, że firma chce podwoić sprzedaż produktów zdrowych, za tym musi iść odpowiednia oferta, produkty, które klienci będą chcieli kupować, a to w następstwie wygeneruje EBITDA. Za deklaracją o neutralności plastikowej i zobowiązaniu, że firma zbierze tyle opakowań ile wprowadzi na rynek, musi iść działanie zachęcające zarówno klientów, jak i franczyzobiorów do zwrotu tych materiałów. Deklaracja dążenia do neutralności klimatycznej pociąga za sobą szereg zmian, zarówno związanych z bardziej ekologicznym wyposażeniem sklepów, jak i z korzystaniem z ekologicznych źródeł energii i dążeniem do elektryfikacji floty samochodów.

Z kolei prezes Żabki Tomasz Suchański zabrał głos, pokazując jak dla konsumenta wygląda „nowa normalność”, jak te nowe warunki rozumie Żabka oraz jak ważny jest bezpośredni kontakt z klientem i reagowanie na jego potrzeby.

– Słowo wygoda zupełnie zmieniło swoje znaczenie. Obecnie wygoda polega na tym, że klient chce być traktowany indywidualnie, że cała oferta jest skierowana do niego tak, iż czuje się w centrum uwagi. Nie da się tego zrobić inaczej jak tyko przez bezpośredni kontakt, np. poprzez aplikację taką jak nasza – mówił Suchański. – Dzięki temu wiemy o klientach bardzo dużo i jesteśmy w stanie im zaproponować rozwiązania indywidualne. Np. proponujemy piwo w momencie, kiedy ktoś ogląda mecz. Możemy komunikować się bezpośrednio z klientem, to nie jest możliwe nawet przez Facebooka – mówił podczas Kongresu.

Paneliści byli zgodni co do tego, że doświadczenia pandemiczne miały ogromny wpływ na nową rzeczywistość, zarówno w obszarze zachowań konsumenckich, jak i przyspieszenia technologicznego oraz podejścia do ekologii. Pewne symptomy tych zmian były widoczne przed COVID-19, jednak pandemia spowodowała ich przyspieszenie. Wygrywają teraz firmy, które potrafią na te potrzeby zmian i oczekiwania klientów odpowiedzieć najszybciej.

Dla ludzi jedną z największych wartości stał się czas. Coraz większą wagę przykładają oni również do ekologii. Według Tomasza Suchańskiego, dobrym rozwiązaniem jest „oddanie” klientom czasu wolnego poprzez upraszczanie im życia codziennego oraz oferta, która odpowiada na ich potrzeby. Przykładem może być skoncentrowanie w formacie convenience zarówno oferty produktowej, ciepłych przekąsek, jak i usług, co daje możliwość załatwienia kilku spraw jednocześnie i szybko. – Chcemy ułatwić życie naszym klientom. Zamiast czekać godzinę w restauracji, można kupić obiad w Żabce – zauważa prezes Żabki.

            WR

Najnowsze