19.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Bilans 100 lat Polskiego Królestwa Romanowów

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Wydawnictwo Warszawskie zorganizowali kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”. Tym razem bohaterem był prof. Lech Królikowski i jego najnowsza książka „Polskie Królestwo Romanowów”.

Prof. Lech Królikowski to varsavianista i samorządowiec, który na łamach swojej najnowszej książki przedstawia bilans stu lat Królestwa Polskiego pod berłem carów. W warszawskiej Galerii Delfiny, w ramach cyklu „e-Spotkania z książką”, odbyła się premiera publikacji połączona z debatą historyczną. Spotkanie poprowadził dziennikarz i historyk – Piotr Gursztyn, a jego rozmówcami byli Andrzej Krajewski, historyk i dziennikarz oraz autor książki prof. Lech Królikowski.

Książka „Polskie Królestwo Romanowów”, wydana przez Wydawnictwo Warszawskie, przedstawia najważniejsze osoby, które decydowały o losie Polaków w tym okresie. W polskiej literaturze tamtych czasów nie ma na ten temat prawie żadnych wiadomości. Nawet Bolesław Prus unikał jak ognia tematów z tego zakresu, ponieważ rosyjska cenzura zabraniała publikowania wszystkiego, co mogłoby nawet w najmniejszym stopniu rzucić cień na osobę cara, jego rodziny czy najwyższych dostojników państwa rosyjskiego. Ten zniekształcony obraz utrwalił się w świadomości Polaków. Książka, jak wspomina sam autor, powstała z potrzeby dogłębnego spojrzenia na dzieje Polski w latach 1815-1915, ponieważ, mimo że istnieje już wiele opracowań tego okresu, wciąż pozostało wiele „białych plam”.

– Ta książka uzupełnia tę wiedzę. Królestwo Polskie było perłą w koronie Rosji, która pozwala Rosji dotrzeć do centrum Europy XIX wieku, a Królestwo Polskie było najbardziej rozwiniętą przemysłowo częścią Rosji w tym okresie – zauważył podczas spotkania Andrzej Krajewski.

– Cała historia Polski była bardzo złożona, spojrzenie na ten okres, kiedy nie było nas na mapach Europy, z punktu widzenia rosyjskich dygnitarzy i elit może być pouczające także dla nas – mówił prof. Lech Królikowski

Wydarzenie można obejrzeć na profilach: You Tube oraz Facebook, Fundacji XBW. Organizatorami spotkania była Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Wydawnictwo Warszawskie. Partnerem cyklu jest Żabka Polska. DS

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze