28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

We Wrocławiu wodomierze odczytają zdalnie

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już wkrótce otrzyma dane dotyczące zużycia wody, bez konieczności wysyłania w teren pracowników i angażowania klientów. Stanie się tak dzięki systemowi zdalnego odczytu wodomierzy, tworzonemu dla przedsiębiorstwa.

Budowana przez Emitel sieć obejmie całe miasto, a na licznikach wody zainstalowane zostaną specjalne urządzenia, które umożliwią bezprzewodową komunikację. Dzięki temu projektowi będzie można efektywnie zarządzać przepływem wody, co jest niezwykle istotne i przekłada się na realne oszczędności.

To jeden z największych miejskich projektów Internetu Rzeczy (IoT) w Polsce, który docelowo obejmować będzie nawet ponad 70 tys. liczników. Dostarczone rozwiązania zapewnią także rozszerzoną łączność z urządzeniami umieszczonymi w trudno dostępnych lokalizacjach, takimi jak głębokie studnie czy piwnice. Do realizacji projektu sieci Emitel stosuje technologię LoRaWAN, która już wcześniej z powodzeniem była wykorzystywana przez spółkę przy wdrożeniach IoT w innych miastach. Za ten projekt Emitel otrzymał certyfikat Świadomy Wybór „Newsweeka” 2021, w kategorii Zmieniamy świat na lepsze. To nowa kategoria wyróżnień redakcji – B2 B, czyli business to business. Jest ona przeznaczona dla firm, które choć nie zawsze świadczą usługi indywidualnym klientom, to wpływają na jakość ich życia. W uzasadnieniu nadania certyfikatu kapituła wskazała, że stworzony przez Emitel system zdalnego odczytywania wodomierzy dla MPWiK we Wrocławiu jest „technologią przyszłości w praktyce”.

– Rozwiązanie, które Emitel wdraża we Wrocławiu, było szyte na miarę dla naszego klienta, ponieważ właśnie w ten sposób podchodzimy do projektów z zakresu Internetu Rzeczy. Bazując na naszym know-how oraz bogatym doświadczeniu w budowie rozwiązań Smart Cities jesteśmy w stanie szybko przygotować optymalne rozwiązanie – powiedział Maciej Staszak, wiceprezes zarządu – dyrektor sprzedaży w Emitel S.A.

KD

Najnowsze