17.2 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Rosnąca rola PRS – co sprawia, że ta forma staje się popularna?

Rynek najmu instytucjonalnego, czyli takiego, w którym całe budynki mieszkalne przygotowywane są z myślą o długoterminowym wynajmie mieszkań zamiast ich sprzedaży, w Polsce jest we wczesnej fazie rozwoju, ale niezaprzeczalnie zyskuje na znaczeniu.

Przez dekady Polacy preferowali mieszkanie „na swoim” – średnio co trzeci Europejczyk korzysta z najmu, podczas gdy w Polsce szacuje się, że jest to jedynie 4 proc. społeczeństwa. Jednak na zmianę postaw dotyczących częściowej rezygnacji z mieszkania we własnym „M” wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest proces urbanizacji i suburbanizacji. Mobilność młodych ludzi sprawia, że są gotowi przeprowadzić się do większych miast w poszukiwaniu lepszej pracy czy w celach edukacyjnych. Z drugiej zaś strony po[1]stępująca ekspansja miast skutkuje rozwojem nowych stref podmiejskich. Stopień urbanizacji w Polsce wciąż odbiega od średniej dla krajów rozwiniętych, kształtując się na poziomie ok. 60 proc. Szacuje się, że do 2050 r. wzrośnie do ok. 70 proc. Dlatego odpowiedzią na te zmiany mogą być przemyślane i dopasowane plany zagospodarowania miast, które uwzględniają wyzwania związane z kryzysem klimatycznym, jak też zróżnicowane potrzeby ich mieszkańców. Warto przy tym pamiętać, że porównując dane z pozostałych krajów europejskich, w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań. W Polsce w 2019 r. ponad 37 proc. gospodarstw domowych było przeludnionych, podczas gdy średnia w EU to ok. 17 proc.*.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby

Jednocześnie zmienia się również styl życia w miastach. Między inny[1]mi widać to na przykładzie rosnącej liczby osób, które z różnych przy[1]czyn nie chcą bądź nie mogą zdecydować się na własne lokum, ale chcą jednak podnieść jakość i komfort życia. Dziś chcemy też być bardziej mobilni, żeby móc przeprowadzić się do innego miasta, które np. oferuje szansę lepszego zatrudnienia. Obserwujemy wzrost zainteresowania najmem nie tylko młodych i już niezależnych finansowo ludzi, ale także wśród rodzin z dziećmi. Rynek PRS zdecydowanie zyskuje na popularności także w obliczu wciąż rosnących cen mieszkań i stóp procentowych. Rozwój tego segmentu może też przynieść dodatkowe korzyści – nasze działania w Resi Capital, są ukierunkowane na profesjonalizację rodzimego rynku najmu. Należy pamiętać, że w formule PRS najemca ma gwarancję, że wynajmuje mieszkanie od sprawdzonego podmiotu i, że standard tej nieruchomości spełnia ściśle określone wymogi, a także, że właściciel trzyma nad nią pieczę i całościowo nią zarządza. Dlatego w Resi Capital możemy iść o krok dalej i wykorzystać nowoczesne technologie, dzięki którym wybór i rezerwacja mieszkania będzie ła[1]twa i wygodna. Uruchomiliśmy platformę Resi Capital online, która przenosi cały proces najmu mieszkania na całkiem inny poziom. Pozwala ona skonfigurować ofertę i sfinalizować rezerwację mając do wyboru dwa typy wy[1]stroju mieszkania, w ramach jednej wyróżniającej się atrakcyjną lokalizacją, funkcjonalnością i wysokim standardem wykończenia inwestycji. Biorąc pod uwagę zmieniający się styl życia Polaków większość oferowanych przez nas mieszkań posiada duże balkony, loggie czy tarasy, a w każdym lokalu przewidziano miejsce na biurko do pracy. Nie mamy wątpliwości, że tak pieczołowicie przygotowana oferta najmu jest tym, czego oczekuje dziś coraz większa grupa osób.

*. Raport: Rynek PRS w Polsce; Knight Frank i Dentons, 2021 r.

Anna Łagowska-Cioch

Head of Residential Leasing,
Resi Capital

Najnowsze