19.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

OLIMPIADY SPECJALNE POLSKA POKAZUJĄ RÓŻNORODNOŚĆ

Z Joanną Styczeń-Lasocką, dyrektor generalną Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, rozmawia Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG i wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

W idei ESG bardzo duży nacisk kładzie się na różnorodność, inkluzje, programy włączające. Można was uznać chyba za prekursora tych pojęć, ponieważ od lat 60 właśnie te idee propagujecie.

Oczywiście, od lat 60-tych Olimpiady Specjalne propagują społeczne zaangażowanie i społeczną odpowiedzialność, w tym także inkluzję. Mimo, że to słowo nie było wtedy jeszcze bardzo znane, to jego idea bardzo nam przyświeca. Chcemy wspólnie wykonywać różne aktywności, stąd nasza kampania „#GrajmyRazem”, która ma przybliżać naszemu społeczeństwu i społeczeństwu całego świata partnerstwo i wspólne działanie na rzecz rozwoju nie tylko osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale też ich rodzin, małżonków, partnerów, dzieci.

Jak wygląda życie osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce i czy rzeczywiście wstąpienie do Olimpiad Specjalnych w Polsce jest dobrym pomysłem dla takich osób, dla ich bliskich?

Olimpiady Specjalne Polska przede wszystkim zajmują się sportem – organizacją regularnych treningów, obozów i zawodów. Mamy 508 klubów, w których na co dzień trenuje 17,5 tysiąca zawodników. Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliscy, dzięki sportowi, uwierzyli w siebie, że ich miejsce jest wśród nas, mogą być partnerami, uczyć się różnych ról społecznych. Dla nas najważniejsze jest to, że my pozwalamy im wyjść z domu, rozwijać się fizycznie, Chcemy pokazywać społeczną odpowiedzialność właśnie po to, aby przybliżać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich umiejętności i talenty.

Prezeską Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska. Mam pytanie, czy Olimpiady Specjalne Polska mogą być partnerem firm i pomagać niejako w realizowaniu działań ESG? Myślę o literze S, która oznacza sprawy społeczne. Jak wy możecie pomóc takim firmom, a jak te firmy wam?

Jak najbardziej zapraszamy do współpracy z Olimpiadami Specjalnymi Polska, jesteśmy w stanie przygotować dla każdego z partnerów i dla każdej z fi rm indywidualny pakiet. Współpracujemy m.in. z Tauron Polska Energia i z Huawei Polska, którzy pomagają nam rozwijać inicjatywy sportowe i realizować kampanię „#GrajmyRazem” – chcemy docierać do jak najszerszej publiczności i kibiców. Dla każdej z fi rm możemy przygotować pakiet, który będzie odpowiadał jej potrzebom i możliwościom.

To, co może być interesujące dla przedsiębiorców, to zostanie partnerem, sponsorem Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na światowe igrzyska.

Ponieważ należymy do ruchu olimpijskiego, to regularnie co 4 lata odbywają się igrzyska. W 2019 roku na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi wśród 7 tysięcy zawodników była nasza 100-osobowa reprezentacja. Zdobyliśmy wtedy 70 medali. Teraz mimo pandemii przygotowujemy się na letnie igrzyska, które odbędą się w czerwcu 2023 roku w Berlinie. Mamy nadzieje że nasi sportowcy znowu pokażą swoją determinację i chęć wygrywania z własnymi ograniczeniami na arenach igrzysk.

Bardzo ważna jest też dla Was akcja edukacyjna, która przekazuje społeczeństwu wiedzę na temat niepełnosprawności intelektualnej. Z kim realizujecie te projekty?

Co roku zapraszamy do naszej akcji potencjalnych ambasadorów, w zeszłym roku dołączył do nas młody sportowiec Kacper Nadolski. Na co dzień współpracujmy również z Robertem Lewandowskim, Kubą Wesołowskim, Tomaszem Wolnym, Karolina Krupińską, Joanną Jędrzejczak. Mamy naprawdę fajnych ludzi, którzy nie tylko pojawiają się wkampaniach promocyjnych, ale też na co dzień wspierają Olimpiady Specjalne Polska poprzez udział w naszych zawodach i różnych eventach, które organizujemy. Chcemy docierać do różnych grup społecznych, z przesłaniem, że różnorodność jest naprawdę dużym atutem, że nie ma się czego bać. Chcemy dodawać rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną dumy i otuchy. Udaje nam się to robić dzięki naszym partnerom – Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jakie projekty społeczne i sportowe zamierzacie realizować w najbliższym czasie? I czy one mogą być atrakcyjne dla firm potencjalnych partnerów?

Największym zadaniem jest promowanie sportów zunifikowanych, czyli tworzenia drużyn składających się z osób z niepełnosprawnością intelektualną i pełnosprawnych. Mamy zamiar do roku 2025 rozwijać sporty zunifikowane w szkołach, klubach sportowych, żeby młodzież, dzieci oraz dorośli mogli wspólnie bawić się i w efekcie zostać zawodnikami i partnerami zunifikowanych sportów i brać udział w zawodach – to jest nasz sztandarowy projekt. Natomiast już za chwilę zaczynamy przygotowania do Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022 – ponad 1000 zawodników walczyć będzie o miejsce w polskiej reprezentacji w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Berlinie. Trzymajmy za nich kciuki!

Najnowsze