28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Nadajniki komunikacyjne nie muszą szpecić krajobrazu

Spółka Emitel, największy operator infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce, w porozumieniu z władzami warszawskiej dzielnicy Wilanów zamontował dwie nowoczesne instalacje antenowe na potrzeby telefonii komórkowej na terenie Miasteczka Wilanów.

Rozwiązanie zaprojektowano ze szczególną dbałością o estetykę i harmonijne wpasowanie się w istniejący układ architektoniczny Wilanowa.

Mieszkańcy Miasteczka Wilanów mogli zaobserwować montaż dwóch słupów ulicznych o wysokości 8 metrów każdy. To nowoczesne instalacje na potrzeby telefonii komórkowej, które poza swoimi dedykowanymi funkcjonalnościami są także ozdobą miejsca, w którym stoją. Emitel ma w planach realizację kolejnych lokalizacji z podobnymi antenami.

Nadajniki telekomunikacyjne nie muszą szpecić krajobrazu

– Każda z instalacji w danej lokalizacji realizować będzie funkcję zwiększenia zasięgu oraz polepszenia parametrów sygnału komórkowego, a tym samym zwiększenia pojemności sieci wszystkich operatorów komórkowych. Co to oznacza w praktyce? To przede wszystkim zwiększenie szybkości i dostępności szerokopasmowego Internetu mobilnego – powiedział Piotr Guziewicz, dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel. – Dzięki temu rozwiązaniu można także zminimalizować ryzyko ograniczenia bądź braku przepustowości sieci, które mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort korzystania z wysokiej jakości usług multimedialnych. Dotyczy to zarówno aplikacji i usług mobilnych, jak również w szczególności usług multimedialnych czy serwisów streamingowych takich jak np. YouTube czy Netflix – dodaje Guziewicz. Mieszkańcy i właściciele lokali handlowo-usługowych zlokalizowanych na niższych kondygnacjach mogą liczyć również na polepszenie dostępności sygnału telefonii komórkowej wewnątrz pomieszczeń.

To nie wszystkie rozwiązania, które może zaproponować Emitel w oparciu o wybudowaną przez spółkę infrastrukturę. W kolejnych etapach możliwie będzie uruchomienie nowych usług z zakresu Inteligentnych Miast (tzw. „Smart Cities”) np. systemy poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców, monitorujące zanieczyszczenie powietrza, zajętość miejsc parkingowych, bieżącą lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej czy stan zapełnienia pojemników na śmieci.

Zaletą testowanego obecnie przez operatorów komórkowych rozwiązania, które pojawiło się na ulicach Wilanowa, jest znacząco lepsza estetyka w porównaniu do najczęściej stosowanych rozwiązań instalowanych np. na dachach budynków mieszkalnych. Ponadto znacznie mniejsze wymiary urządzeń i konstrukcji umożliwiają wkomponowanie ich w istniejącą architekturę w lokalizacjach, w których nie istnieje możliwość zastosowania klasycznych rozwiązań. Współdzielona przez wszystkich operatorów komórkowych instalacja pozwala też skutecznie ograniczyć ilość anten na terenie osiedla. Co istotne, jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, spełniające wszelkie obowiązujące normy środowiskowe.

Do testów przystąpił już pierwszy operator komórkowy, a w najbliższym czasie swoje testy będą prowadzić kolejni. Każdy z punktów dostępowych realizuje funkcje nadawania i odbioru sygnału radiowego sieci telefonii komórkowych w technologiach 3G oraz 4G. Moce nadajników są kilkudziesięciokrotnie mniejsze niż typowe rozwiązania wieżowe lub dachowe. Podobne realizuje są już widoczne na osiedlach i ulicach miast Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych.

DK

Najnowsze