10.9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca 2024

Jadwiga Emilewicz: Szybsza transformacja energetyczna wystopuje wzrost cen energii

Była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała, że przyśpieszenie transformacji energetycznej wystopuje dynamikę wzrostu cen energii. Wyraziła nadzieję, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę Unia Europejska może skorygować swoją politykę klimatyczną.

Emilewicz wskazała, że szybki odwrót od węgla nie jest w Polsce możliwy. Jednak “nikt nie będzie zamykał energetycznych bloków węglowych ani w tym, ani w przyszłym roku, bo to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa”.

Była wicepremier zaznaczyła, że zwrot naszej gospodarki w stronę węgla nie jest możliwy m.in. dlatego, że złoża w Polsce są trudne w eksploatacji. “My wydobywamy węgiel z głębokości 1200 m, w temperaturze 40-42 stopnie Celsjusza, a poziom zametanowienia jest taki, że do wypadków jak ostatnio w kopalniach (Pniówek i Zofiówka – red.), może i będzie dochodzić. (…) To nie jest tak, że jesteśmy suwerenni energetycznie, bo mamy węgiel w złożach” – podkreśliła.

Pytana o to, czy szybkie odcięcie od rosyjskich surowców nie oznacza wzrostu cen surowców energetycznych i dalszego wzrostu inflacji powiedziała, że zwiększenie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, niezależnych od Rosji, może stanowić hamulec takiego wzrostu.

Źródło: Polsat News / PAP

Najnowsze