17.5 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Czechy za embargiem na import rosyjskiej ropy, ale rząd chce okresu przejściowego

Premier Petr Fiala powiedział, że Republika Czeska popiera proponowany przez Komisję Europejską zakaz importu ropy naftowej z Rosji. Jednak kraj potrzebuje okresu przejściowego.

Czechy potrzebują czasu na zwiększenie zdolności produkcyjnych rurociągów innych niż prowadzące z Rosji.

“Aby uniezależnić Europę energetycznie od Rosji, potrzebna jest solidarność krajów europejskich” – powiedział premier. Zapowiedział, że o dostawach ropy naftowej z innych źródeł niż rosyjskie będzie rozmawiać w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Premier Czech powiedział, że jego kraj popiera jak najostrzejsze sankcje wobec Rosji, ale, jak stwierdził, nie mogą szkodzić bardziej obywatelem Czech niż Federacji Rosyjskiej.

Z kolei zdaniem ministra przemysłu i handlu Jozefa Sikeli w przypadku nagłego przerwania dostaw rosyjskiej ropy, na zapewnienie dodatkowych i wystarczających jej dostaw z innych źródeł potrzeba co najmniej 30-40 dni. W tym czasie kraj korzystałby ze zgromadzonych rezerw, które wystarczą na około 94 dni.

Niemniej minister uważa, że konieczne jest zapewnienie zwiększenia przepustowości rurociągów naftowych. Według niego najbardziej odpowiednią drogą jest rurociąg Transalpine Oil Pipeline biegnący od portu we włoskim Trieście.

Źródło: PAP

Najnowsze