28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Sztuczna inteligencja w telewizorze, lodówce, transparentny Micro LED i OLED Glare Free

AI dla wszystkich i wszędzie. Sztuczna Inteligencja w lodówce, samochodzie, smartfonie, klimatyzacji czy telewizorze. Korzystają z niej roboty, systemy audio, piekarniki i coraz częściej także my. Dzięki niej mamy mieć więcej wolnego czasu, ma ułatwiać nam codzienne obowiązki i uprzyjemniać życie. Taki przekaz płynie z pierwszych dni tragów Consumer Electronics Show w Las Vegas. To jedne z najważniejszych targów elektroniki konsumenckiej, a niektóre zaprezentowane tam produkty już w najbliższych miesiącach lub latach trafią na sklepowe półki..

Zacznijmy od tego, co zobaczymy wiosną. Do sklepów trafią nowe telewizory OLED i w tej dziedzinie dużego postępu dokonała firma Samsung. Zaprezentowała 77- calowy telewizor OLEDGlare Free. Ma być on o 20% jaśniejszy od poprzednich modeli. Będą go charakteryzować głębokie i bogate odcienie czerni oraz wzbogacona przez sztuczną inteligencję gama kolorów (wierność barw potwierdza certyfikat Pantone Validated™).

W tym telewizorze pojawi się nowa technologia „OLED Glare Free” – zaprojektowana specjalnie z myślą o ekranach OLED 2024 – zachowuje wierność barw i redukuje refleksy światła, utrzymując przy tym ostrość obrazu, co pozwala cieszyć się pełnią doznań nawet przy świetle dziennym. Powłoki o niskim stopniu odbicia światła optymalizowane do ekranów OLED eliminują konieczność poszukiwania kompromisu między połyskiem a odbiciem. A wszystko to dzięki nowej, specjalistycznej warstwie twardych powłok i sposobowi powlekania powierzchni.  Warto dodać, że Samsung wprowadzi w tym roku także modele S90D i S85S  w różnych wielkościach – od 42 do 83 cali. Ponadto pojawia się też nowe telewizory Excellence Line, w których wykorzystano najnowszy i najbardziej innowacyjny procesor telewizyjny, jaki kiedykolwiek został stworzony przez Koreańczyków. NQ8 AI Gen3 jest wyposażony w neuronową jednostkę przetwarzającą (NPU) i jest dwukrotnie szybszy od swojego poprzednika. Liczba sieci neuronowych również została zwiększona aż ośmiokrotnie (z 64 do 512), umożliwiając tym samym wyświetlenie obrazów z krystalicznym odzwierciedleniem najdrobniejszych szczegółów.

Uwagę dziennikarzy i specjalistów przykuwa jednak transparentny telewizor Samsung Micro LED.  Jego ekran, który wygląda jak tafla przeźroczystego szkła, składa się z ponad pól miliona niezwykle małych diod Micro LED. Pojedyncza dioda, cieńsza niż ludzki włos, montowana jest precyzyjnie w określonej pozycji i pod określonym kątem. Umożliwia to stworzenie przeźroczystych, niezwykle miniaturowych diod Micro LED, tworzących krystaliczny, niezaciemniony obraz. Umieszczane są bezpośrednio na szkle, co zmniejsza utratę jasności, jakiej mogą doświadczać użytkownicy tradycyjnych telewizorów. Takie ekrany mogą być wykorzystywane w domu, ale także w rozwiązaniach biznesowych. Micro LED to prawdziwie innowacyjna technologia ekranu. Jego modułowa obudowa umożliwia użytkownikom spersonalizowanie kształtu, wielkości i proporcji ekranów, tak aby dopasować je do dowolnej przestrzeni.

Aplikacja Samsung SmartThings obecna w smartfonach dotychczas między innymi służyła do sterowania telewizorami czy współpracowała z piekarnikami i lodówkami, od teraz trafia też do samochodów Hyundai, Kia i Genesis. Dzięki niej będzie można  głosowo i zdalnie otwierać i zamykać bramy lub garaż, regulować temperaturę w domu, uruchamiać klimatyzację czy pralkę, a także włączać np. ogrzewanie w samochodzie, kiedy jesteśmy w mieszkaniu. Dzięki współpracy z firmą Tesla, usługa SmartThings Energy została zintegrowana z jej produktami, w tym pojazdami elektrycznymi (EV), akumulatorem domowym Powerwall, falownikiem solarnym i rozwiązaniem do ładowania pojazdów elektrycznych Wall Connector. Kolejną korzyścią jest z funkcja „Storm Watch” aplikacji Tesla Powerwall, sygnalizująca trudne warunki pogodowe. Tego rodzaju powiadomienia wysyłane są za pośrednictwem SmartThings nie tylko w aplikacji Tesla, ale także na połączonych telewizorach i smartfonach Samsung.

CES to także prezentacja technologii, które dopiero wkroczą do naszego życia. Doskonałym przykładem jest tu Ballie – domowy robot  towarzyszący, który także wykorzystuje technologię AI. Ma on pełnić rolę osobistego asystenta, poruszając się po mieszkaniu i wykonując rozmaite zadania. Łącząc się z innymi urządzeniami i zarządzając nimi, Samsung Ballie ma stale uczyć się wzorców zachowań i zwyczajów domowników, tak aby zapewnić im jeszcze bardziej inteligentne i lepiej spersonalizowane usługi. Ma wbudowaną kamerę oraz projektor – wszystko po to, aby zadbać o nasz komfort. Dzięki nim, użytkownicy będący poza domem będą otrzymywać wideoaktualizacje – dotyczące zarówno naszych bliskich przebywających w mieszkaniu, jak i naszych zwierząt. I to nie są jego jedyne korzyści. Wyświetlanie filmów z treningami na ścianie lub podłodze , odtwarzanie muzyki, odbieranie telefonów, itd..… Ballie bez wątpienia może sprawić, że codzienne życie stanie się wygodne i przyjemne!

Najnowsze