28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Amerykański wywiad: Chiny będą dążyć do pokojowego zajęcia Tajwanu

Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines przekazała senatorom, że według służb tocząca się na Ukrainie wojna nie ośmieli Chin do ataku na Tajwan. Zdaniem szefa wywiadu wojskowego Scotta Berriera Chiny wolałyby pokojowo zająć Tajwan.

„Pekin jest najprawdopodobniej zaskoczony stopniem zjednoczenia USA i Europy wobec agresji Rosji, w tym nałożonymi na Moskwę sankcjami oraz ograniczonymi postępami sił rosyjskich na Ukrainie” – wskazała Haines podczas przesłuchania przed senacką komisją ds. sił zbrojnych.

„To co obecnie dzieje się z Rosją, może osłabić pewność Chin, że mają wystarczające możliwości, by podbić Tajwan siłą” – dodał Haines, która nadzoruje pracę wszystkich służb wywiadowczych USA.

Podkreśliła jednak, że Chiny z całą pewnością rozwijają swój potencjał militarny tak, by móc zająć Tajwan.

„Chiny będą raczej dążyć do tego, by zjednoczyć Tajwan z Chińską Republiką Ludową w sposób pokojowy, w stopniowym procesie, wątpię, by chciały użyć siły” – przekazał z kolei Berrier.

Dodał, że Chiny wyciągają “bardzo interesujące nauki” z wojny na Ukrainie, które dotyczą m.in. taktyki działania małych oddziałów czy znaczenia dowództwa na różnych szczeblach.

Źródło: PAP

Najnowsze