27.1 C
Warszawa
wtorek, 28 maja 2024

Premier do prezesów banków: Przebudźcie się! To niezdrowy model gospodarczy, gdy sektor finansowy jest beneficjentem wysokiej inflacji

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z apelem do prezesów banków. „To niezdrowy model gospodarczy, gdy sektor finansowy jest beneficjentem wysokiej inflacji; koledzy przebudźcie się” – mówił premier podczas kongresu Impact’22.

Szef rządu stwierdził, że podczas obecnego kryzysu inflacyjnego jest grupa podmiotów, która na nim zarabia. To banki i instytucje finansowe.

“Mam konkretny apel do prezesów banków – koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bln 250 mld złotych depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 – 1 proc.” – powiedział Morawiecki.

“To niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji” – dodał.

Premier zaznaczył, że spotykał się z kierownictwem “największych instytucji finansowych” i dokonywali przeglądu sytuacji. “Wiem, że tam również jest pogłębiona refleksja co do tego, aby oprocentowanie depozytów w bardzo krótkim czasie poszło do góry” – zapewnił.

Źródło: PAP

Najnowsze