10.2 C
Warszawa
środa, 28 lutego 2024

Nawet milion mikroprzedsiębiorców będzie płacić wyższe składki na ZUS

Koniecznie przeczytaj

Dziennik „Rzeczpospolita” alarmuje, że mikroprzedsiębiorcy boleśnie odczują kolejny wzrost składek na ZUS, jaki czeka ich z początkiem 2023 roku.

“Nawet milion prowadzących działalność gospodarczą i opłacających składki w podstawowej wysokości będzie musiało zapłacić do ZUS zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie aż 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej. Takiej podwyżki jeszcze nie było” – wskazuje „Rzeczpospolita”.

Wzrost wynika ze wskaźników, które Ministerstwo Finansów przesłało w środę do partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego. “MF prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku do 6839 zł. A właśnie od niego są liczone zryczałtowane składki płacone przez prowadzących działalność gospodarczą” – przypomina dziennik.

“Biorąc pod uwagę pozostałe obciążenia, jakie spadły na przedsiębiorców, ze zmianami w składce zdrowotnej na czele, boleśnie odczują oni kolejną podwyżkę składek. Tym bardziej, że dochody z działalności niekoniecznie rosną w takim tempie jak wynagrodzenia” – alarmuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Podwyżka przelewów do ZUS o ponad 187 zł to rekord. “Ale przyszłoroczna składka wpłacana do ZUS może być jeszcze wyższa. Zależy od tego, jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądała inflacja w Polsce i czy wpadniemy w tzw. spiralę płacowo-inflacyjną, gdy wzrost zarobków jeszcze bardziej przyspieszy w pogoni za rosnącymi cenami” – ostrzega dziennik.

Źródło: Rzeczpospolita

Najnowsze

„Szok Trumpa”

Tak dla CPK!

Zamieszanie z Mołdawią