18.5 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca 2024

Rząd nie musi płacić odszkodowania za lockdown. Pierwszy wyrok zmartwi przedsiębiorców

Zapadł prawdopodobnie pierwszy, nieprawomocny, wyrok w sprawie, przedsiębiorca kontra Skarb Państwa. Domagający się odszkodowania za wprowadzony w pandemii lockdown nie ma powodów do radości.

Rozstrzygnięcie jest korzystne dla rządu, bo sąd oddalił powództwo i wskazał, że firma nie wykazała bezprawności postępowania organów władzy publicznej. Business Insider Polska wskazał, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia oddalił w całości powództwo o zapłatę przeciwko Skarbowi Państwa wytoczone przez firmę Fit Factory z Krakowa.

Skarb Państwa w tej sprawie reprezentowali prawnicy Ministerstwa Zdrowia oraz Prokuratorii Generalnej. Do tej pory z sądów do Prokuratorii wpłynęło sześć pozwów za lockdown z konkretnymi kwotami odszkodowań oraz cztery pozwy o ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa.

– Jest to wyrok nieprawomocny i stronie powodowej z branży fitness służy od niego środek odwoławczy. Sąd oddalając powództwo, stwierdził, że w tej sprawie strona powodowa nie wykazała bezprawności postępowania organów władzy publicznej – wyjaśnia nam mecenas Bartosz Swatek, rzecznik prasowy Prokuratorii Generalnej.

– We wszystkich sprawach Prokuratoria Generalna składała wniosek o oddalenie powództwa. Na obecnym etapie postępowań Prokuratoria nie może udzielać szczegółowych informacji na temat tych postępowań – dodaje.

Źródło: Business Insider

Najnowsze