26 C
Warszawa
czwartek, 30 maja 2024

Wicepremier Sasin: Dzięki PKN Orlen mamy najtańsze paliwo w Europie

Jacek Sasin przekazał posłom, że dzięki temu, iż Orlen zminimalizował swoje marże, a rząd do absolutnego minimum obniżył wszystkie narzuty na ceny paliw, dzisiaj mamy najtańsze paliwo w Europie. Wicepremier podkreślił, że w wielu krajach Europy cena paliwa przekracza 11 złotych.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin odniósł się do zarzutów, że Polacy płacą 7,30 zł za litr paliwa i że rząd na nich „żeruje”.

„Dzisiaj litr benzyny w Polsce kosztuje powyżej 7 zł. Tak, to jest bardzo drogo. Ale w wielu krajach europejskich, cena paliwa w przeliczeniu na złotówki – przekracza 11 zł. Mamy najtańsze paliwo – ono jest bardzo drogie, ale to nie jest wina ani Orlenu, ani rządu, ani kogokolwiek w Polsce.” – bronił się Sasin.

Jak przekonuje wicepremier, drogie paliwo to „wina wysokiej ceny surowców energetycznych”. Sasin dodał, że „Orlen uzyskuje dzisiaj zyski głównie z rynków zagranicznych”.

Wicepremier podkreślił, że polski rząd podjął działania, dzięki którym obniżono “do absolutnego minimum, w ramach tarczy antyinflacyjnej wszystkie narzuty na ceny paliw i innych surowców energetycznych”, a także obniżono “do minimum wymaganego prze Unię Europejską VAT i akcyzę”.

“Dzięki temu, że również Orlen zminimalizował swoje marże – mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie” – podsumował.

Źródło: PAP

Najnowsze