12.2 C
Warszawa
piątek, 24 marca 2023
Advertisement

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa: Tylko Polska wprowadziła dopłaty do nawozów

Koniecznie przeczytaj

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas spotkania z rolnikami przekonywał, że spośród krajów wspólnoty tylko Polska zdecydowała się na pomoc rolnikom w sytuacji dużego wzrostu cen nawozów na rynku i na wprowadzenie dopłat.

„Ceny nawozów wzrosły w 27 krajach, we wszystkich. Natomiast tylko Polska wprowadziła pomoc dla rolników dotkniętych skutkami tej podwyżki” – powiedział Wojciechowski.

Komisarz stwierdził, że przy drastycznym wzroście cen nawozów, największe konsekwencje ponoszą ci, którzy ich najwięcej zużywają.

„Województwo podkarpackie ma najniższe zużycie nawozów, są województwa, które dwa razy więcej nawozów używają w przeliczniku NPK na hektar, a plony na Podkarpaciu są wyższe i to we wszystkich produktach. W zbożu, ziemniakach, rzepaku. (…) Jest z kogo brać wzór” – powiedział Wojciechowski.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld złotych przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa. Oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów.

Wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 złotych na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych – 250 złotych na 1 ha powierzchni.

Źródło: PAP

Autor

Najnowsze

00:41:32
00:16:58

Jak złapać trolla?

00:28:28

Jak pozwać trolla?

00:14:18