17.2 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Inwestowanie — sprawdź, w co warto inwestować

Rosnąca inflacja powoduje, że wartość nabywcza pieniądza jest coraz mniejsza, a co za tym idzie, nasze oszczędności są coraz mniej warte. Z tego powodu dobrze jest zainwestować swoje pieniądze, aby nie traciły na wartości. Istnieje wiele możliwości ulokowania funduszy, które niosą za sobą mniejsze, bądź większe ryzyko. Dużo zależy również od wysokości kwot, jakimi dysponujemy. W co warto zainwestować? Podpowiadamy.

W co inwestować małe kwoty?

Sposobów na inwestowanie wolnego kapitału jest mnóstwo. Przy wyborze konkretnej metody może pomóc nam porównywarka finansowa Finansowy Opiekun. Jest to również rzetelne źródło na temat kredytów i pożyczek. Według danych Polacy małe kwoty najczęściej deponują na lokatach i kontach oszczędnościowych. Są to podstawowe narzędzia, które umożliwiają dość bezpieczne inwestowanie, lecz ich minusem jest stosunkowo niskie oprocentowanie. Lokaty z kolei również posiadają niewielkie oprocentowanie, jednak zazwyczaj wyższe niż rachunek oszczędnościowy. Banki oferują je w wersji krótko- a także długoterminowej.

Obecnie warto postawić również na obligacje, których oprocentowanie jest uzależnione od wysokości stopy referencyjnej ustalonej przez Radę Polityki Pieniężnej. Jak wiadomo, obecnie stopy te stale rosną, powodując wzrost rat kredytów, ale również wzrost oprocentowania obligacji. Z tego powodu produkt ten jest coraz chętniej wybieranym sposobem inwestowania wolnych funduszy.  

Gdzie inwestować duże kwoty?

Obecnie wciąż wiele osób, dysponujących większymi kwotami, decyduje się na inwestowanie ich w nieruchomości, które stale zyskują na wartości. Jest to przede wszystkim bezpieczny sposób zwiększania posiadanego kapitału. Dodatkowo pozwala on na uzyskanie późniejszego stałego i długoterminowego dochodu na przykład z wynajmu. Można również liczyć, że wartość mieszkania lub domu z czasem będzie wzrastała, dlatego w razie jego sprzedaży sporo zyskamy. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja w nieruchomości wcale nie jest tak prosta i potrzebna jest do niej wiedza i doświadczenie w tym zakresie.

W co jeszcze można inwestować?

Wiele osób decyduje się na inwestowanie w waluty. Tutaj jednak potrzebne jest spore doświadczenie i wiedza w tym zakresie, ponieważ kupno i sprzedaż obcych walut wiąże się z ryzykiem utraty ich wartości. To samo dotyczy kryptowalut. Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem inwestowania jest ryzyko, które można minimalizować, decydując się na bezpieczne produkty, jednak zazwyczaj wiąże się to z niewielkim zyskiem. Wysokie ryzyko z kolei niosą za sobą fundusze, czy akcje.

Najnowsze