17.2 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

CNN: Sankcje Unii Europejskiej mogą utrudnić eksport ropy z Rosji do Indii i Chin

Odcięcie 90 proc. importu ropy z Rosji do Unii Europejskiej to nie koniec problemów Kremla. Bolesne mogą też być sankcje dotyczące ubezpieczenia tankowców, które znacznie utrudnią Moskwie sprzedaż ropy do Indii i Chin.

Jak wskazuje stacja CNN dotychczas Rosja była w stanie ograniczyć straty spowodowane spadkiem eksportu do Europy poprzez kuszenie innych klientów znacznymi obniżkami cen. Jednak, jeśli tankowców przewożących ropę nie będzie można ubezpieczyć, stanie się to znacznie trudniejsze.

Według CNN zakaz ubezpieczania statków przewożących rosyjską ropę w Unii Europejskiej utrudni Moskwie przekierowanie setek tysięcy baryłek dziennie do nabywców w Indiach i Chinach. Może się też przyczynić do dalszego wzrostu cen paliw.

„Uderzenie w stronę ubezpieczeniową to najlepsza próba wstrzymania przepływu rosyjskiej ropy, a nie tylko jego przekierowania” – ocenił analityk branży naftowej z firmy Kpler, Matt Smith.

„Restrykcje na ubezpieczenia rosyjskich statków mają olbrzymią wagę i są podstawowym powodem, dla którego zakładamy, że nie wszystkie rosyjskie baryłki mogą być po prostu przekierowane z Europy do innych miejsc, szczególnie Chin i Indii. Zakaz dołoży komplikacji politycznych i ekonomicznych w handlu rosyjską ropą” – wskazała analityczka z S&P Global Commodity Insights, Shin Kim.

Do sankcji przyłączy się również Wielka Brytania, co dodatkowo wzmocni ich działanie. Londyński rynek Lloyd’s of London odgrywa bowiem kluczową rolę w branży ubezpieczeń morskich.

Źródło: PAP

Najnowsze