17.9 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Polski VIS 100 M1 trafił na amerykański rynek

W ofercie Arms of America i Atlantic Firearms pojawił się zaprojektowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom pistolet samopowtarzalny VIS 100 M1. Najnowszy produkt radomskiej fabryki na amerykańskim rynku okazał się takim samym sukcesem jak karabinki z rodziny Beryl.

VIS 100 powstał w ramach wojskowego projektu Tytan, a broń została zaprezentowana po raz pierwszy w lipcu 2014 r. podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. W 2021 r. pistolet otrzymał nagrodę specjalną Ministra Obrony Narodowej podczas targów MSPO w Kielcach.

Rynek USA bardzo entuzjastycznie reaguje na kolejne produkty Fabryki Broni. VIS 100 M1 także stał się hitem sprzedażowym w Stanach Zjednoczonych. Od naszych partnerów po drugiej stronie Atlantyku wiemy, że klienci bardzo czekają na karabinki MSBS GROT, które są dziś najpopularniejszym produktem naszego zakładu – podkreśla Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

VIS 100 M1 to już czwarty produkt Fabryki Broni, który jest dystrybuowany na terenie USA. W ofercie Arms of America oraz Atlantic Firearms można znaleźć także karabinki cywilne z rodziny Beryl – MiniBeryl Pistol w kal. 223 Rem, BERYL S 762 M1 i 223 S BERYL M1.

VIS 100 M1 to w 100 proc. polski automatyczny pistolet samopowtarzalny, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Broń charakteryzuje się małą masą, optymalnymi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dostosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo, jak i leworęcznych. Dzięki wymiennym nakładkom posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do ręki użytkownika. Pistolet produkowany jest z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych, tych samych co modele produkowane dla wojska.

Szkielet broni wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. Szyna jest przeznaczona do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego, co zwiększa jego funkcjonalność. Broń posiada też automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker). Kształt kabłąka pistoletu umożliwia dogodne posługiwanie się bronią w rękawicach ochronnych zarówno latem, jak i zimą. Kurkowy mechanizm spustowo-uderzeniowy pojedynczego i podwójnego działania (SA/DA) pozwala na szybkie i celne oddawanie strzałów. Pistolet wyposażony jest w światłowodowe, mechaniczne przyrządy celownicze umożliwiające precyzyjne strzelanie.

Najnowsze