Żabka nie przestaje zaskakiwać kolejnymi innowacjami. Sieć uruchamia sklepy mobilne, oferuje dostawy w 15 minut, otwiera kolejne placówki autonomiczne Żabka Nano. Teraz Żabka otworzyła w Poznaniu pierwszy w Polsce sklep łączący ekologię z technologią. Jest to laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart. Nie będzie to jedyna taka placówka – wkrótce sieć planuje uruchomienie jeszcze kilku tego typu sklepów w różnych częściach kraju.
Co kryje Żabka Eko Smart?
Żabka poszukuje rozwiązań w kilku strategicznych obszarach – zielona energia, zielony transport, drugie życie i czyste powietrze. Rozwiązania zastosowane w Żabce Eko Smart nie tylko wpisują się w te cztery obszary, ale także znacznie usprawniają codzienną pracę franczyzobiorcy i obsługi sklepu. „Komunikują się” z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce. Obsługa sklepu otrzymuje np. komunikaty dotyczące ewentualnej awarii czy informacje o sytuacjach wymagających interwencji człowieka, jak np. brak kawy w kawomacie. W ramach Smart Shop Control oraz Hybrid System, dzięki czujnikom, temperatura w sklepie dostosowuje się automatycznie do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, pomiar zużycia energii oraz integracja międzysystemowa pozwala na weryfikację poprawności działania urządzeń, a czujniki zalania wykryją usterki sprzętu chłodniczego, w efekcie obniżając koszty oraz redukując czas przestoju sklepu.
Innowacyjne rozwiązania proekologiczne
Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart, pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Można tu znaleźć jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. Ta przełomowa technologia fotowoltaiczna generuje zieloną energię zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego. Wykonano w niej żaluzje pokrywające jedną ze ścian budynku. Perowskity zostały zainstalowane także na elektronicznych listwach cenowych, co dodatkowo pozwala na oszczędność papieru. Na dachu sklepu zamontowano także 15 modułów paneli fotowoltaicznych.
Żabka Eko Smart to inteligentne, zamykane chłodnictwo – izolowane matami z konopi siewnych lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii. To obiecująca alternatywa dla pianki poliuretanowej. Konopie – materiał pochodzenia naturalnego – są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla zdrowia. Także wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej, będące akumulatorem chłodu, pozwalają na szybsze schłodzenie produktów w czasie jej towarowania przez personel, a także zwiększają bezpieczeństwo przechowywanych produktów podczas zewnętrznych awarii.
Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci – przed sklepem stanęła ławka solarna, dzięki której można naładować telefon, dzięki ładowarce indukcyjnej. Rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne i przyjazne dla środowiska.
Drugie życie surowców
Ściana przy kawomacie pokryta została płytkami z fusów i łusek kawowych, odpadem powstającym na etapie palenia i parzenia kawy, połączonych z żywicą.
Przed poznańską Żabką Eko Smart nie mogło zabraknąć EKOmatu, czyli urządzenia do zbiórki butelek i puszek po napojach. Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych opakowań powstaną nowe opakowania wody Od Nowa, które mają o 33 proc. mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Żabka z pomocą EKOmatów zebrała już 600 tys. butelek.
Czyste powietrze
Aby ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery, jedna ze ścian budynku, w którym znajduje się Żabka Eko Smart, została pokryta roślinami. Wertykalny ogród produkuje tlen, ale też pochłania kurz i szkodliwe związki z powietrza. Ułożona przed sklepem antysmogowa kostka brukowa, posiadająca fotokatalityczną powierzchnię, zmniejsza w okolicy stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50 proc. w porównaniu z asfaltem. Efekt jest szczególnie odczuwalny przez małe dzieci, ponieważ najczystsze powietrze unosi się blisko podłoża i sięga do wysokości wózka dziecięcego.