Ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji poinformowała, że w wyzwolonym od wojska rosyjskiego Chersoniu na południu Ukrainy wznowiono nadawanie telewizji i radia. – Było to możliwe dzięki nadajnikom przekazanym przez naszych polskich kolegów – podano w komunikacie.
– Dzięki temu nasi rodacy w obwodzie chersońskim mogą otrzymywać szybkie i rzetelne informacje o przebiegu operacji wojskowych i sytuacji w kraju – zaznaczono. Sygnał jednego z ukraińskich kanałów telewizyjnych i programu ukraińskiego radia przywrócono w Chersoniu i okolicznych miejscowościach. Ukraińska służba podaje, że było to możliwe dzięki nadajnikom przekazanym Koncernowi Radiofonii, Radiokomunikacji i Telewizji przez polską firmę Emitel S.A. – Kilka dni przed wyzwoleniem prawego brzegu w obwodzie chersońskim koncern zainstalował nadajnik o mocy 4 kW w obwodzie mikołajowskim, niedaleko linii demarkacyjnej – napisano. – Dziękujemy naszym polskim partnerom za sprzęt, który umożliwił powrót ukraińskiej telewizji i radia na wyzwolonych terenach – przekazał cytowany w komunikacie Serhij Semerij, dyrektor Koncernu.
Kilkadziesiąt ukraińskich ośrodków nadawczych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków rakietowych i bombardowań. Ponowne uruchomienie i utrzymanie emisji telewizyjnych i radiowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Ukrainy, także ze względu na wojnę informacyjną, prowadzoną przez Rosję. Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, od początku rosyjskiej inwazji wspiera ukraińskie władze w sukcesywnej odbudowie infrastruktury nadawczej.
W maju br. spółka zorganizowała punkt techniczno-logistyczny we wschodniej części naszego kraju. Eksperci firmy konfigurują tam i przygotowują do transportu urządzenia oraz sprzęt telekomunikacyjny i radiotelekomunikacyjny. Wysyłka sprzętu prowadzona jest sukcesywnie. W październiku Emitel przekazał stronie ukraińskiej 50 nadajników DVB-T, na potrzeby emisji telewizji naziemnej. Dodatkowo podjęto również inicjatywę zaangażowania do pomocy innych europejskich operatorów sieci nadawczych, zrzeszonych w ramach organizacji Broadcast Networks Europe (BNE). Dzięki tej współpracy do Polski, a następnie na Ukrainę, trafiają dostawy potrzebnego sprzętu, w tym nadajników i anten telewizyjnych oraz UKF. – Kiedy w lutym br. świat obiegły zdjęcia bombardowanych ukraińskich miast i wsi, w tym zniszczonej wieży telewizyjnej w Kijowie, natychmiast nawiązaliśmy kontakt z władzami ukraińskim i zaoferowaliśmy pomoc. Nasi koledzy z firm telekomunikacyjnych na Ukrainie z narażeniem życia walczą o utrzymanie łączności oraz emisji ukraińskiej telewizji i radia. Wiemy doskonale, jak ważne jest dotarcie do obywateli z wiadomościami oraz innymi audycjami, które pokazują prawdziwy obraz wydarzeń tej okrutnej wojny i służą utrzymaniu ducha walki. Nie byłoby to możliwe bez stałych dostaw odpowiedniego sprzętu i urządzeń – powiedział Andrzej Kozłowski, prezes zarządu Emitel.