28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Konkurencyjność oparta na kadrach

Rynek pracownika wymusza zupełnie inne podejście ze strony zatrudniających niż to, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni przez wiele lat po 1989 r. – zgodzili się uczestnicy debaty „Konkurencyjność oparta na kadrach: znaczenie edukacji branżowej dla polskiej gospodarki”, zorganizowanej 8 listopada w warszawskiej Galerii Delfiny. W gronie jej uczestników znalazł się wiceprezes Instytutu Staszica dr Piotr Balcerowski.

W debacie wzięli udział również: wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek, przewodnicząca senackiej Komisji Gospodarki i Innowacyjności Maria Koc, z-ca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) Dawid Solak, członek zarządu Strabag sp. z o.o. Wojciech Trojanowski oraz dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM SA Magdalena Wróbel.

Minister Machałek podkreśliła, że w ostatnich latach wprowadzono znaczące zmiany w zakresie kształcenia zawodowego, które mają jak najlepiej dostosować je do potrzeb rynku.

– Szkoły zawodowe naprawdę się odradzają i jest wielka szansa, by młodym ludziom dać wykształcenie i przygotować ich do zawodu – podkreśliła. Przypomniała, że reforma 2019 r. wprowadziła konieczność przygotowywania prognoz potrzeb rynku pracy. Jak poinformowała, kosztem 1,4 mld zł tworzy się obecnie Branżowe Centra Umiejętności w całym kraju, wspólnie z FRSE, które jest operatorem tego programu.

Dawid Solak przypomniał, że w przyszłym roku w Gdańsku odbędą się EuroSkills – europejskie finały olimpiad branżowych, na których zwyczajowo goszczą głowy państw i ważni decydenci.

– Będzie to dla nas duże wyzwanie: mamy tylko rok na przygotowanie. Spodziewamy się kilku tysięcy ekspertów i zawodników z całej Europy – powiedział.

Senator Maria Koc przypomniała, że obecnie na rynku pracy jest 16,8 mln zatrudnionych, co stanowi rekordową liczbę w Polsce. Podkreśliła, że obecna większość parlamentarna pozwala na ustawowe realizowanie propozycji MEiN, także w zakresie szkolnictwa branżowego.

Dr Piotr Balcerowski wskazał, że głównym czynnikiem wiążącym pracownika z firmą pozostają zarobki, co stanowi duże wyzwanie dla HR.

– Ten proces się nasila, bo mamy rynek pracownika. Dodatkowo jest ogromna presja młodych, którzy żądają coraz większych wynagrodzeń, a to z kolei rodzi problem, bowiem pracownicy z dużym stażem nie mogą się zgodzić na zarobki niewiele większe od zarobków nowej załogi – mówił wiceprezes Instytutu Staszica.

– Wyzwaniem dla HR jest skuteczne przekonanie pracowników, że, mówiąc kolokwialnie, pieniądze to nie wszystko. Rolę odgrywają benefity związane z pracą (dodatki zdrowotne, sportowe). Strategia rekrutacyjna i retencyjna musi też uwzględniać elastyczność pracy. Kolejny obszar to sposób traktowania pracownika, tego jak ułożyć firmę, by niepokojące rzeczy wyłapywać na wczesnym etapie – wskazał dr Balcerowski. Jego zdaniem będzie rosła rola specjalistów od HR.

Źródło: Instytut Staszica

Najnowsze