28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Jak porównać oferty kredytów gotówkowych? Kalkulator i ranking

Kredyt gotówkowy to popularna metoda dodatkowego finansowania, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego obecnie na rynku można znaleźć wiele ofert tego typu zobowiązań pieniężnych, Jak wybrać najlepszą z nich?

Kredyt gotówkowy – wsparcie finansowe w różnych sytuacjach

Kredyt gotówkowy jest rodzajem zobowiązania, które wierzyciel (bank) udziela swojemu klientowi. Kredytobiorca może wydać pieniądze otrzymane za jego pośrednictwem na dowolny cel (pod warunkiem że nie jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej), np. remont mieszkania, organizacja wesela czy zakup sprzętu AGD. Między innymi właśnie z tego powodu to świadczenie jest bardzo popularną metodą pozyskiwania dodatkowych środków finansowych.

Potencjalni kredytobiorcy mogą skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które pozwalają porównać oferty poszczególnych banków. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli dobrać najkorzystniejszą ofertę pod względem okresu kredytowania, rodzaju rat czy oprocentowania. 

Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego wynosi 255 550 zł i jest zależna od ustalanego odgórnie limitu kredytów konsumenckich. Zazwyczaj jednak kwota, jaką banki pożyczają kredytobiorcom w ramach tego zobowiązania, mieści się w granicach 150-200 tys. zł. Oczywiście to, ile wierzyciel jest skłonny pożyczyć danemu klientowi, zależy przede wszystkim od jego zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa – który produkt bankowy wybrać?

Inną metodą dodatkowego finansowania, którą stosunkowo łatwo otrzymać jest karta kredytowa. W jej przypadku klient banku również nie jest zobowiązany do podania celu, na jaki przeznaczy pozyskane środki. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi jest wiele istotnych różnic. Kredyt gotówkowy vs. karta kredytowa – co będzie lepsze? Kredyt gotówkowy, który należy spłacać w miesięcznych ratach wraz z odsetkami, sprawdzi się przede wszystkim jako sposób finansowania jednorazowych, większych wydatków.

Z kolei karta kredytowa z określonym limitem to stała pomoc w pokrywaniu codziennych kosztów np. zakupów. Spłata karty kredytowej polega na zwracaniu takiej kwoty, jaką w danym miesiącu wydał klient banku, dysponując swoim limitem. Jeśli użytkownik karty nie ureguluje swojego zadłużenia podczas okresu bezodsetkowego, będzie musiał zwrócić jego wysokość powiększoną o odsetki.

Zasady przyznawania kredytu gotówkowego

Zasadniczo o kredyt gotówkowy może starać się każda pełnoletnia osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. To, czy decyzja banku będzie pozytywna, zależy jednak w znacznej mierze od wiarygodności i zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Pozwala ona stwierdzić, czy klient będzie w stanie terminowo wywiązać się ze spłaty zobowiązania.

Ocena zdolności kredytowej zależy m.in. od wysokości stałych dochodów osoby wnioskującej oraz kosztów, jakie ponosi w związku z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Znaczenie ma również historia zadłużeń potencjalnego kredytobiorcy, czyli obecnych i przeszłych zobowiązań, która znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej.

Co więcej, bank może brać pod uwagę także wiek, stan cywilny, wykształcenie czy rodzaj umowy i staż pracy danej osoby. Kryteria, na podstawie których instytucja oblicza zdolność kredytową, mogą różnić się w zależności od banku. Obecnie wiele instytucji finansowych udziela swoim klientom tzw. kredytu gotówkowego na wyciąg z konta. W tym przypadku osoba wnioskująca zazwyczaj musi przedstawić bankowi wyłącznie historię swojego rachunku ROR.

Całkowity koszt kredytu gotówkowego

Suma, jaką kredytobiorca musi zapłacić wierzycielowi to nie tylko wysokość finansowania, ale i wszelkie dodatkowe koszty kredytu gotówkowego. Wśród nich wymienia się prowizję, czyli jednorazową opłatę pobieraną przez bank w ramach usługi udzielenia zobowiązania. Oprócz tego na całkowity koszt kredytu gotówkowego składa się oprocentowanie, na podstawie którego instytucja oblicza odsetki. W zależności od oferty może być zmienne lub stałe.

Podczas gdy oprocentowanie stałe jest niezależne od zmiany wysokości stóp procentowych, na oprocentowanie zmienne składa się zarówno marża banku, jak i aktualny poziom stawki WIBOR. Oprócz tego koszt dodatkowy może stanowić ubezpieczenie kredytu, np. w przypadku utraty pracy bądź choroby kredytobiorcy oraz wszelkie koszty dodatkowe m.in. opłata za rozpatrzenie wniosku.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego – kalkulator oraz ranking

Wybór najlepszej oferty kredytu gotówkowego z pewnością nie jest prosty, a klienci muszą wówczas wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Jednym z nich jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania kredytu. RRSO informuje o tym, jaką kwotę kredytobiorca jest zobowiązany zwrócić wierzycielowi włącznie z prowizją, oprocentowaniem i wszelkimi dodatkowymi kosztami.

Bardzo istotny jest także wybór rodzaju rat – stałych bądź malejących. Miesięczne raty stałe przez cały okres kredytowania pozostają takie same. W związku z tym łatwiej jest zaplanować swoje wydatki tak, aby być w stanie regularnie wywiązywać się ze zobowiązania. Z kolei system rat malejących opiera się na spłacie większej części kapitałowej na początku okresu kredytowania. Z założenia późniejsze raty mają być niższe, ponieważ odsetki są naliczane przez wierzyciela na bieżąco od sumy, jaka pozostała dłużnikowi do spłaty.

Co więcej, potencjalny kredytobiorca powinien zwrócić uwagę na wysokość dodatkowej opłaty, którą bank może naliczyć w związku ze spłaceniem zobowiązania przed terminem. Istotne jest także postępowanie instytucji w razie opóźnień ze spłatą rat kredytu. Przed podjęciem decyzji warto więc skorzystać z kalkulatorów i rankingów kredytów gotówkowych.

Po wprowadzeniu takich danych jak m.in. wysokość zapożyczenia czy okres kredytowania kalkulator wygeneruje najkorzystniejsze dla użytkownika oferty kredytu i pozwoli je w prosty sposób porównać. Na podstawie wymagań i oczekiwań określonych przez potencjalnego kredytobiorcę narzędzia te umożliwią znalezienie najlepszej oferty banku.

Najnowsze