17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Skuteczne odzyskiwanie należności… póki jest co odzyskiwać

Najważniejsze wskaźniki sukcesu w narzędziach do windykacji 2023 – Vindicat.pl

Ostatnie lata pokazują, że przyszłość skutecznej windykacji gwarantują trzy kluczowe wskaźniki.

Bogusław Bieda, prezes zarządu, Vindicat

Łatwość

Po pierwsze liczy się łatwość wdrożenia narzędzia do windykacji, ograniczenie zaangażowania działu IT i szybkość zaimportowania spraw. Można to zrobić za pomocą dostępnego w Vindicat.pl API z programu księgowego czy po prostu z pliku xls. Dzięki tym narzędziom łatwiej jest wdrożyć w korporacji jakiekolwiek rozwiązanie po przeprowadzeniu pilotażu, np.: przez import 1000-2000 spraw i porównanie wyników z obecnymi procesami windykacji.

Skuteczność i automatyzacja

Po drugie skuteczność i automatyzacja oparta na innowacyjnych rozwiązaniach. Automatyzacja procedur windykacji gwarantuje minimalne zaangażowanie osobowe w firmie, natomiast skuteczność będąca Świętym Graalem w windykacji online, będzie można potwierdzić pilotażem (średni wzrost efektywności procesu przy zastosowaniu automatyzacji szacuje się na 27 proc. – w zależności od branży). Co ważne warto wdrożyć wszystkie dostępne w narzędziu procesy. Przykładem może być giełda wierzytelności, która poprawia proces windykacji na etapie polubownym o około 28 proc. W tej kwestii kluczową przewagą jest widoczność domeny w przeglądarce Google. Vindicat.pl jest tutaj daleko na czele za konkurencją. Wysoko pozycjonowane dane dłużnika na giełdzie to wysoka skuteczność odzyskania należności.

Zgodność procesu windykacji z RODO

Ostatni kluczowy wskaźnik to „przerzucenie odpowiedzialności” zgodności procesu windykacji z RODO
i aktualnymi przepisami (odsetki, prawa konsumentów) na dostawcę systemu do windykacji. Samodzielne wdrażanie procedur jest kosztowne i czasochłonne, dlatego warto korzystać z narzędzi które biorą ryzyko prawne na siebie.

Podsumowując, planując proces windykacji lub jego aktualizację w korporacji, warto wdrożyć pilotaż rozwiązania i potwierdzić skuteczność modelu a następnie dostosować wyniki pilotażu do docelowego rozwiązania. Dzięki takim działaniom, oszczędzimy sporo środków finansowych i zasobowych w organizacji.

Najnowsze