28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Wiceminister został ambasadorem

Artur Soboń, minister do zadań specjalnych, otrzymał jedną z ważniejszych nagród przyznawanych przez środowisko biznesu i finansów w Polsce. Został wyróżniony tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki, przyznawanym podczas konferencji gospodarczej Welconomy Forum w Toruniu.

– Premier Mateusz Morawiecki otwierając Welconomy Forum, powiedział o potrzebie upraszczania systemu podatkowego. W tym kierunku będę proponował kolejne rozwiązania podatkowe. Jednym z priorytetów będzie nowelizacja ordynacji podatkowej czy wdrożenie rozwiązań strategii rozwoju rynku kapitałowego. Na pewno będą też nowe propozycje na kolejną kadencję – powiedział w trakcie wydarzenia wiceminister finansów.

W swoim uzasadnieniu kapituła konkursu zwróciła uwagę na to, że wiceminister finansów jest osobą dialogu. Jak podkreślili organizatorzy Welconomy Forum, Artur Soboń znany jest jako „minister do zadań specjalnych”. W lutym 2018 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Realizował rządowy program Mieszkanie Plus oraz skutecznie przeprowadził specustawę mieszkaniową, nazywaną „lex Soboń”. W listopadzie 2019 r., po przekształceniach w strukturze ministerstw, został sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a następnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, w którym sprawował nadzór właścicielski w spółkach prawa handlowego w imieniu Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Pełnił też funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Wtedy to, po długich, wielomiesięcznych negocjacjach ze stroną społeczną, doprowadził do podpisania umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego.

Od stycznia 2022 r. Artur Soboń jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Powierzono mu zadanie koordynacji rekonstrukcji Polskiego Ładu oraz reformy systemu podatkowego. Udało mu się zmodyfikować przepisy podatkowe i uzdrowić Polski Ład, tak by powstał jednolity, spójny, przewidywalny i zrozumiały system podatkowy.

Najnowsze