20 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Energetyki tylko dla dorosłych? Polacy nie chcą, aby politycy decydowali o diecie

Zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18. roku, który ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. wzbudza duże zainteresowanie opinii publicznej. Czy to dobry pomysł, żeby państwo i politycy decydowali o tym, co nam wolno, a czego nie wolno jeść?

„Super Express” zlecił specjalny sondaż, w którym zadano dwa pytania: kto powinien decydować o diecie dzieci i młodzieży i kto ma największy wpływ na zdrowy tryb życia najmłodszych.

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Pollster wynika jednoznacznie, że o diecie dzieci i nieletnich powinni decydować przede wszystkim rodzice. To na nich wskazało 94 proc. respondentów. Żeby nie było wątpliwości, na polityków i rząd wskazało 2 proc., a na katechetów i kościół 0 proc. Z kolei na pytanie: Co twoim zdaniem ma największy wpływ na zdrowy tryb życia dzieci i młodzieży, 47 proc. pytanych odpowiedziało, że dobre wzorce wyniesione z domu, a 26 proc. wskazało na edukację i profilaktykę. Jedynie 10 proc. wskazało na ograniczenie dostępności produktów. Na dobre wzorce publicznych autorytetów wskazało 12 proc. respondentów.

Z sondażu wynika, że Polacy nie chcą by politycy ingerowali w sposób wychowania przez rodziców swoich dzieci, ani nie chcą żeby za nich ktoś decydował co mogą, a czego nie mogą kupować ich dzieci i kto tak naprawdę dla nich powinien być i jest autorytetem w kwestii zdrowia. I choć kwestia niewłaściwego odżywiania i wynikających stąd dolegliwości zdrowotnych dotyka coraz więcej najmłodszych, to wyzwanie stanowi nie tylko właściwa dieta, ale i tryb życia.

Znacznie rozsądniejsze i efektywniejsze od nakazów i zakazów jest edukowanie dzieci od najmłodszych lat w przedszkolu i w szkole na temat zdrowego odżywiania i zalet uprawiania sportu. Równie ważne jest wdrażanie programów społecznych premiujących dzieci za zdrowy styl życia, które skutecznie odciągnęłyby młodych Polaków od wirtualnego świata. 

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 21-22.03.2023 roku metodą CAWI na próbie 1031 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Źródło: SE

Najnowsze