17.2 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Wielkie plany fundacji Trzy Trąby

Wspieranie kultury i potrzebujących oraz kultywowanie historii przodków.

W ten sposób Fundacja Trzy Trąby przypomina o filantropijnych tradycjach polskiej arystokracji. Maciej Radziwiłł, założyciel fundacji, w rozmowie z Instytutem Staszica, zdradza plany na najbliższe miesiące.

Fundacja Trzy Trąby została powołana w 2017 r. ale Maciej Radziwiłł od dawna sponsoruje rożne przedsięwzięcia naukowe i kulturalne w Polsce, na Litwie i na Białorusi. Większość z nich związana jest z kultywowaniem historii i spuścizny Wielkiego Księstwa Litewskiego i wspólnej historii naszych trzech krajów. W ostatnim czasie fundacja reaktywowała ponad 100-letnią manufakturę majoliki w Nieborowie, którą pod koniec XIX założył ówczesny właściciel Nieborowa – Michał Piotr Radziwiłł. Jej wyroby zdobią m.in. wnętrza nowo otwartego Hotelu Europejskiego w Warszawie. Wszystkie dzieła tworzone są w tradycyjnej technologii majoliki. Można je na razie kupić przez internet lub w muzealnym sklepie w nieborowskim pałacu.

Fundacja wspiera także darowiznami Muzeum w Nieborowie, Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. Wspólnie z Muzeum w Nieborowie Fundacja Trzy Trąby zorganizowała w 2018 r. wystawę ponad 140 cennych obiektów należących do rodziny Radziwiłłów, a we wrześniu wystawiła operę Fausta wg Antoniego Radziwiłła. Fundacja wspólnie z Muzeum w Nieborowie ma bogate plany wystawiennicze na kolejne lata. W tym roku, 15 czerwca, zostanie otwarta kolejna wystawa. Będzie dotyczyć ikony Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich, która została znaleziona przez Jana III Sobieskiego, po Wiktorii Wiedeńskiej w 1683 r. W 2019 roku odbędzie się też wielka wystawa pamiątek radziwiłłowskich w Pałacu Wielkich Książąt w Wilnie. W projekcie tym weźmie udział blisko 10 polskich muzeów.

Źródło: instytutstaszica.org

Najnowsze