14.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Polacy: damy z siebie wszystko!

W czerwcu odbędą się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. W Berlinie, który jest gospodarzem imprezy, wystartuje ponad 7 tys. sportowców, reprezentujących 190 delegacji z całego globu. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów.

– Na igrzyskach damy z siebie wszystko! Oczywiście, każdy liczy na złoto, ale najważniejsze, to dobrze się zaprezentować – podkreślają zawodnicy Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych, która w ostatnich dniach w Zakopanym przygotowywała się do największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych na świecie. W sprawdzianie przed letnimi igrzyskami wzięli udział reprezentanci wszystkich dyscyplin, w których Polacy będą rywalizować na arenach igrzysk.Zawodników lekkiej atletyki wsparła podczas sprawdzianu Joanna Jóźwik – ambasadorka Olimpiad Specjalnych, olimpijka i brązowa medalistka ME w biegu na 800 m.

Tegoroczne igrzyska w Berlinie na pewno zapiszą się w historii sportu. Ich organizatorzy cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa.

Sprawdzian w Zakopanem był jednym z ostatnich przystanków dla naszych reprezentantów przed wyjazdem na igrzyska. Członkom reprezentacji, jak na olimpijczyków przystało, zostaną jeszcze wręczone nominacje, które będą ostatnią przepustką do Berlina.

– Działania Olimpiad Specjalnych Polska nie byłyby możliwe bez wsparcia wielu ludzi i instytucji – naszych trenerów, wolontariuszy, współpracujących z nami lekarzy, a także naszych partnerów i sponsorów. Otrzymujemy też wsparcie z tytułu 1,5 procent podatku – jesteśmy organizacją pożytku publicznego i coraz więcej osób chce wspierać nas także w ten sposób – podkreśliła  dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska. Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes.

Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są także Oshee, Fundacja Enea i Fundacja Orlen.

Najnowsze