17.9 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Perspektywa zdrowia Polaków

W Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022. Podczas wydarzenia zaprezentowano też raport z 4. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2022.

– Raport i rekomendacje pokongresowe to bardzo ważna podsumowanie. Cieszę się, że poruszaliśmy tematy, które są aktualne również dziś oraz że to, na co zwracamy uwagę, dotyczy całych grup, populacji, a nawet całej planety, bo zdrowie jest jedno. Jeśli nie uświadomimy sobie, że właśnie to jedno zdrowie, to nie tylko to, co jemy, pijemy, jak się uczymy, pracujemy i odpoczywamy, ale również to, co nas otacza – świat roślinny i zwierzęcy – jeśli nie będziemy o tym pamiętać, nie możemy mówić o dobrostanie na naszej planecie. Jest to jedno z wyzwań, które znalazło się w naszych rekomendacjach – mówił prof. Henryk Skarżyński, otwierając spotkanie wystąpieniem zatytułowanym „Choroby cywilizacyjne: jakie są zagrożenia i z jakimi chorobami zmagają się Polacy – wnioski z Raportu Zdrowie Polaków 2022”.

Galę poprzedziła debata ekspercka „Zdrowie Polaków w kontekście chorób cywilizacyjnych”. Wzięli w niej udział prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, Małgorzata Dziedziak, wiceprezes NFZ, dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Po zakończeniu debaty odbyła się uroczysta gala i wręczenie nagród oraz wyróżnień w konkursie „Perspektywy Medycyny” 2022. Laureaci odebrali statuetki i gratulacje z rąk prof. Henryka Skarżyńskiego. Nagrodę specjalną dla ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wręczyli pacjenci.

Najnowsze