9.6 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Integracja z EDI sposobem na KSEF

Temat e-faktur wywołuje wiele emocji wśród przedsiębiorców i działów księgowości. Jest to naturalne, ponieważ w wielu firmach wiąże się to z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury IT. Firmy, które już teraz wysyłają do kontrahentów faktury elektroniczne (pamiętajmy, że zwykły PDF nie jest fakturą elektroniczną), mogą szybko dostosować się do nadchodzących zmian prawnych, wystarczy odpowiednie API integrujące ich system z platformą KSeF. Idealnym sposobem by mieć KSEF z głowy jest integracja z systemem EDI.

Dzięki integracji Infinite EDI z KSeF, użytkownicy nie będą musieli wprowadzać znaczących zmian w swoich infrastrukturach IT i ponosić niepotrzebnych kosztów związanych z nowymi regulacjami prawnymi.

– mówi Andrzej Mioduski, Pełnomocnik ds. Projektów Strategicznych.

Takim przykładem jest Infinite EDI, którego główną zaletą jest pełna integracja platformy z Krajowym Systemem E-faktur. System jest wykorzystywany przez setki tysięcy firm a liczba przesyłanych dokumentów sięga wielu milionów.

Warto zwrócić uwagę, że po pierwsze procesy związane z integracją z KSeF i EDI w pewnym stopniu się pokrywają, dzięki czemu dla firm, które już mają zaimplementowane procesy EDI, integracja z KSeF może być znacznie łatwiejsza niż w przypadku firm, które nie wdrożyły elektronicznego obiegu dokumentów, a po drugie, integracje EDI mogą bardzo dobrze się uzupełniać z KSeF w zakresie procesów księgowych i logistycznych.

Użytkownicy naszej platformy będą mogli ją wykorzystać do przekazywania i odbierania e-faktur do/z KSeF bez dodatkowych instalacji i zbędnych kosztów – dodaje Andrzej Mioduski

Na czym polega integracja EDI z KSEF?

W przypadku wdrożonej komunikacji EDI w zakresie faktur przesyłanych między partnerami uruchomienie integracji z KSeF jest ułatwione, po stronie Infinite pozostaje zdobycie KSEF ID zanim faktura zostanie wprowadzona do obrotu. Takie podejście zapewnia zgodność z obecnymi procesami logistycznymi i rozliczeniowymi oraz z drugiej strony regulacjami wprowadzającymi KSeF.

Dlaczego warto postawić na rozwiązanie EDI przy połączeniu z KSEF?

Wdrożenie szerszej integracji między partnerami w oparciu o standardy EDI (szczególnie wymiana danych podstawowych i ofert, zamówień, dokumentów dot. dostawy, różnych typów faktur oraz awizacji przelewów) dają dobrą podstawę do szybkiego wzrostu skali biznesu i zapewnia wysoką jakość danych niezbędnych do działania optymalnych łańcuchów dostaw. Sama faktura KSeF (w polskiej wersji de facto bez załączników i specyfikacji stanowiących często podstawę akceptacji faktury do płatności) jest bardziej przydatna dla celów eliminacji przestępstw podatkowych niż faktycznie generująca korzyści dla przedsiębiorców.

Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę rozwiązania?

Doświadczenie w podobnych projektach wprowadzanych przez rządy, liczebność zespołu wsparcia klienta oraz parametry poziomu obsługi, ilość już obsłużonych klientów w projektach faktur elektronicznych w różnych formatach, wolumen skutecznie przesłanych dokumentów na całym świecie przy użyciu oferowanej usługi/produktu. Także istotne wydaje się wielkość biznesu partnera, kapitał, ubezpieczenie i podejście od ew. roszczeń i mogących się pojawić reklamacji.

Co z bezpieczeństwem danych?

Infinite posiada odpowiednie procedury oraz obiekty i infrastrukturę, co poświadczone jest certyfikatami ISO własnymi oraz partnerów telekomunikacyjnych. Nasze rozwiązania jest odpowiednio zabezpieczone przed wystąpieniem ataków lub nawet zwykłych awarii mogących naruszyć ciągłość świadczenia usług. Nasi architekci przy projektowaniu kierują się zasadami tworzenia bezpiecznych rozwiązań klasy enterpise (security by design).

Co zyskuje przedsiębiorca?

Przedsiębiorca zyskuje szerokie korzyści z kompleksowej cyfryzacji procesów, automatyzacji rozliczeń, redukcji błędów i zniwelowania liczby korekt. Zyskuje narzędzie rozwoju relacji biznesowych – poszerzenie łańcucha dostaw o nowego partnera staje się prostsze.

Czy Infinite EDI zapewnia kompleksową obsługę faktur ustrukturyzowanych?

Infinite cały czas czuwa nad zmianami w formatach danych i protokołach dostępu do poszczególnych systemów rządowych. Zdejmujemy w znacznej części ból głowy i troszczymy się, aby dane trafiły na czas oraz były poprawne. W przypadku braku dostępności systemów, czy to rządowych przejmujemy odpowiedzialność za odpowiednie ponawianie komunikacji.

Czy mając inny system ERP firma może skorzystać z rozwiązania?

Obsługujemy setki systemów ERP, również tych, które nie są już aktywnie wspierane przez producentów. Znajdziemy sposób, aby z różnych rozproszonych danych wytworzyć dokument elektroniczny zgodny w wymaganiami partnera lub rządu.

Andrzej Mioduski, Pełnomocnik

Zarządu ds. Projektów Strategicznych

Ekspert z ponad 10 letnim doświadczeniem w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstw i automatyzacji procesów biznesowych. Realizował czołowe projekty dla produktów EDI.

Współpracował z Ministerstwem Finansów w zakresie doradztwa, wdrożenia efaktur oraz KSEF.  W Infinite odpowiedzialny za wdrożenia dla globalnych klientów.

Najnowsze