Urban mining, czyli odzyskiwanie cennych surowców z odpadów, to innowacyjne rozwiązanie łączące ochronę środowiska z rentownym biznesem. Polska firma Elemental Holding pokazuje, jak z tego trendu zrobić skuteczny model biznesowy.
Urban mining – cenne surowce z miejskich odpadów
Urban mining, czyli górnictwo miejskie to metoda odzyskiwania surowców wtórnych, która zyskuje na znaczeniu w erze transformacji cyfrowej i zielonej gospodarki. W obwodach PCB, zużytym sprzęcie elektronicznym, komputerach, telefonach komórkowych, katalizatorach i bateriach litowo-jonowych kryje się prawdziwa kopalnia cennych surowców. Działalność Grupy Elemental Holding pozwala na odzyskiwanie strategicznych metali z miast bez degradacji środowiska. Górnictwo miejskie generuje kilkaset razy mniejsze obciążenie niż to tradycyjne. Zasoby cennych, rzadkich metali drastycznie się kurczą stąd urban mining jest aktualnie najkorzystniejszym sposobem częściowego zaspokojenia zapotrzebowania na metale rzadkie zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego.
Zrównoważony rozwój, rentowny biznes
Grupa Elemental Holding, działająca w 35 krajach na trzech kontynentach, dąży do zbudowania pozycji globalnego lidera w urban mining. Grupa Elemental Holding jest jednym ze światowych liderów recyklingu metali z grupy platynowców oraz sprzętu elektronicznego, tzw. e-waste. Poza Europą działa również w Ameryce Północnej i Azji. W styczniu 2023 r. firma pozyskała 290 mln dolarów od międzynarodowych instytucji finansowych. W ciągu najbliższych 2-3 lat planuje pozyskać dodatkowe 300 mln dolarów, aby utrzymać tempo wzrostu. Elemental Holding zamierza wydać ok. 600 mln euro na rozwój organiczny i przejęcia, co ma przynieść trzykrotny wzrost w ciągu pięciu lat.
– Nasz model biznesowy okazał się silną platformą dla dalszego wzrostu. Dzięki odpowiednim technologiom recykling metali jest nie tylko zrównoważony społecznie i środowiskowo, ale może być również bardziej efektywny ekonomicznie niż wydobycie ich ze źródeł pierwotnych – mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holding.
Nowoczesny zakład w Zawierciu
Elemental Holding inwestuje w budowę kompleksu metalurgicznego w Zawierciu. W pierwszym etapie powstanie zakład, który ma służyć do przetopu metali z grupy platynowców oraz recyklingu baterii litowo-jonowych. Całkowita wartość inwestycji wynosi około 150 mln euro, a zakończenie prac budowlanych jest planowane na koniec 2023 r. W drugim etapie powstanie zakład do przetopu i rafinacji płytek drukowanych w celu odzysku miedzi, srebra i złota. Budowany przez Grupę Elemental Holding zakład w Zawierciu wpisuje się w najbardziej aktualne trendy gospodarki odpadami, a ponadto inwestycja w Zawierciu będzie zasilana prawie w 100 proc. z paneli fotowoltaicznych, co jest dodatkowych atutem proekologicznym.
– Chcemy stworzyć platformę zielonych metali z centralą w Polsce, która będzie oferowała co najmniej 10 metali strategicznych dla gospodarki nowej ekonomii, czyli m.in. dla przemysłu samochodów elektrycznych – podsumowuje Paweł Jarski.
Materiał partnera