16.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

Historia dolara. Jak powstała jedna z najmocniejszych walut świata?

Historia dolara jest równie fascynująca, co przeszłość całych Stanów Zjednoczonych. Aby dobrze zrozumieć jego ruchy i kwestie, które na niego wpływają, warto poznać jego przeszłość. To pozwala na dostrzeżenie pewnych zależności dotyczących zmienności kursów dolara, jego cen, ale także ogromnego znaczenia, jakie odgrywa na arenie międzynarodowej.

Historia powstania USD

Koncepcji powstania dolara amerykańskiego doszukiwać się trzeba w latach 1775-1783. Wtedy to właśnie trwała wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Była ona wynikiem rodzącej się świadomości narodowej 13 brytyjskich kolonii oraz chęci dążenia do niepodległości. Jak wiadomo, działania te przyniosły efekt w postaci ogłoszenia Deklaracji Niepodległości, uznanej przez Wielką Brytanię. Zaraz potem nowy kraj musiał pochylić się nad kwestiami gospodarczymi, co dało początek pierwszym dolarom.

Do powołania dolara amerykańskiego doszło w 1785 roku. USD okrzyknięty został wtedy oficjalną jednostką monetarną USA, choć jego źródeł szukać można na terenach XVI-wiecznych Czech. To tam odkryto złoża srebra, dzięki którym doszło do rozpowszechnienia dolarów, m.in. w Hiszpanii. Ta z kolei miała liczne kolonie w obu Amerykach i z czasem „przeniosła” dolara do Stanów Zjednoczonych.

Kiedy dolar zaczął rosnąć w siłę?

Przez wiele lat dolar nie odgrywał większej roli na arenie międzynarodowej. Wszystko zmieniło się w 1944 roku, gdy utworzono pierwszy system walutowy na skalę globalną. Nazywany Bretton Woods, w teorii miał sprawiać, że każda waluta krajowa utrzymywać się będzie na konkretnym poziomie względem wartości złota. Szybko jednak okazało się, że rządy podejmują własne decyzje dotyczące polityki monetarnej, oparte na dolarze amerykańskim. To uczyniło z niego walutę o znaczeniu międzynarodowym.

Bretton Woods trwał do czasu ogłoszenia przez USA rezygnacji z opierania wartości dolara na wartości złota. Doszło do tego w 1973 roku. Wraz z uzależnieniem tego pieniądza od rynków finansowych, jego wartość odnotowała gigantyczny wzrost. To sprawiło, że USD w nowej odsłonie został najbardziej miarodajnym znacznikiem, do którego odnosić się mogły waluty krajowe innych państw.

Pozycja dolara na międzynarodowym rynku obecnie

Obecnie dolar stanowi najważniejszą walutę rezerwową, która postrzegana jest jako jedna z najstabilniejszych na świecie. Jego notowania każdego dnia śledzą miliony ludzi, a wymian dokonywać można zarówno offline, jak i online. Wystarczy wejść na stronę https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/, by poznać kurs dolara na przestrzeni wielu ostatnich miesięcy, a nawet lat. Nabycie go to inwestycja, sposób na zabezpieczenie zgromadzonego majątku lub też konieczność związana z wyjazdami za granicę. Wynika to z faktu, że walutą tą można płacić w wielu krajach na całym świecie, m.in.:

  • Stanach Zjednoczonych,
  • Panamie,
  • Ekwadorze,
  • Salwadorze,
  • Mikronezji,
  • Portoryko,
  • i wielu innych.

Obecnie dolar spotykany jest w obiegu w formie banknotów o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 USD. Ponadto dzieli się na monety: penny (1), nickel (5), dime (10), quarter (25), half (50) i 1 dolar. Co ciekawe, zarówno wszystkie banknoty, jak i monety, wyprodukowane od 1861 roku, nadal są obowiązującymi.

materiał partnera

Najnowsze