18.5 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Polska firma inwestuje w Wietnamie

Jeden z liderów polskiego rynku farmaceutycznego przejął wietnamską spółkę Davipharm. Spółka jest najszybciej rozwijającą się firmą w Azji, a transakcja jedną z największych polskich inwestycji bezpośrednich w tej części świata.

Adamed jest aktywnym inwestorem w Wietnamie już od końca 2017 r. Spółka nabyła wtedy większościowe udziały (70 proc.) w lokalnej firmie farmaceutycznej Davipharm, a w kwietniu br. zamknięta została transakcja nabycia pozostałych 30 proc. udziałów. Tym samym Adamed Pharma został wyłącznym właścicielem wietnamskiej spółki. Dotychczas zaangażowanie kapitałowe Adamed w Wietnamie wyniosło blisko 60 mln USD.

Rynki zagraniczne odpowiadają za niemal 40 proc. przychodów Adamed Pharma. W średnioterminowym okresie celem jest osiągnięcie stosunku 50:50, zaś w perspektywie dziesięcioletniej to przychody zagraniczne mają przeważać w ogólnych przychodach firmy. Dzięki wietnamskiej inwestycji polska spółka będzie dalej rozwijała się w Azji oraz eksportował swoje leki na rynki wysoko regulowane. Przejęcie 100 proc. udziałów firmy Davipharm nie tylko podkreśla znaczenie tamtejszego rynku w planach rozwoju, ale jest też świadectwem na realizację strategii Adamed, której kluczowym elementem jest ekspansja międzynarodowa.

– Polskie firmy, chcąc uzyskać stabilizację, są zmuszone rozwijać się również międzynarodowo stąd nasza decyzja o inwestycji w Wietnamie. Ten kraj to niemal 100 mln mieszkańców i jeden z najbardziej potencjałowych i najszybciej rosnących rynków w Azji. Ekspansja międzynarodowa to nie jest łatwy proces – w Europie są już rynki dojrzałe a poziom konkurencji jest znacznie wyższy, dlatego trzeba sięgać do odległych rynków – mówi Michał Wieczorek, dyrektor generalny firmy Davipharm. – Aby osiągnąć nasze cele, musimy budować przewagę konkurencyjną i to jest częścią naszej strategii. W dalszym ciągu będziemy inwestować w rozwój nowoczesnych technologii oraz leków, by móc skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesnej medycyny – dodaje Wieczorek.

Ambitne cele spółki w Wietnamie podkreśliła też dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, przewodnicząca Rady Nadzorczej Adamed Pharma. – Będziemy nadal pracować nad umacnianiem pozycji firmy na rynku wietnamskim poprzez budowanie silnej marki, rozwój nowych kanałów sprzedaży, szczególnie detalicznej oraz rozwój eksportu – co jest naturalną konsekwencją rozwoju produktów wysokiej jakości. Ścisła współpraca w obszarze Business Development, R&D oraz Produkcji zapewni nam synergie i szybszy rozwój dla całej Grupy Adamed – mówiła Adamkiewicz.

Przewodnicząca podkreślała również, że osiągnięcie sukcesu biznesowego i rozwój biznesu musi odbywać się z poszanowaniem praw człowieka, odpowiedzialności społecznej i troski o środowisko.

W ramach odpowiedzialności społecznej, w ostatnich latach Davipharm wspólnie z Fundacją Adamed prowadzą i finansują program edukacyjny ADAMED SmartUP dla uczniów Liceum Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi oraz Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Chorób Niezakaźnych „Chăm Sóc Sức Khỏe Việt”, realizowany we współpracy z wietnamskim Ministerstwem Zdrowia. Davipharm współpracuje również z Uniwersytetem Medycyny i Farmacji w HCMC oraz Szkołą Medyczną z Binh Duong, sponsorując staże i oferując zatrudnienie najlepszym studentom. Ostatnio do grona partnerskich uczelni firmy dołączył zlokalizowany w sąsiedztwie fabryki Wietnamsko-Niemiecki Uniwersytet Technologiczny.

Obecnie Davipharm wytwarza ponad 300 produktów leczniczych i oferuje leki w 12 obszarach terapeutycznych pacjentom z Wietnamu, Kambodży, Filipin i Birmy. Moce zakładu produkcyjnego Binh Duong pozwalają na wytworzenie 1,2 mld tabletek rocznie. Zakład produkcyjny Davipharm jako pierwszy w Wietnamie uzyskał certyfikację strefy do produkcji leków High Potent (HP) w formach stałych, w tym wysokiej jakości leków onkologicznych. Ponadto, Davipharm jest jedną z zaledwie kilkunastu firm farmaceutycznych w Wietnamie posiadających europejski certyfikat wytwarzania EU-GMP. Obecnie Davipharm zatrudnia ponad 300 pracowników.

Najnowsze