17.2 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Za zasługi dla ochrony praw człowieka

Światowej sławy otochirung prof. Henryk Skarżyński został uhonorowany odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Profesor został wyróżniony za całokształt swojej działalności naukowo-zawodowej i filantropijnej. Odznaczenie zostało wręczone podczas XXXI Forum Sprawozdawczym Instytutów Badawczych, które odbyło się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.

Odznaka honorowa Rzecznika Praw Obywatelskich została ustanowiona w 2009 r. Jest zaszczytnym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka.

Prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyńskijest światowej sławy otochirurgiem, otolaryngologiem, założycielem, organizatorem i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz Światowego Centrum Słuchu. Profesor całym swoim dorobkiem naukowo-zawodowym, a także działalnością filantropijną pracuje nad tym, aby prawa człowieka w Polsce były lepiej chronione. Walka o godność człowieka nie jest abstrakcyjnym pojęciem, lecz przekłada się na konkretną pomoc osobom potrzebującym wsparcia.

– Pan profesor od lat pomaga dzieciom i dorosłym powrócić do świata dźwięku. Jego osiągnięcia obejmują liczne wdrożenia metod chirurgicznych, autorskie programy badań przesiewowych i opracowania nowoczesnych koncepcji leczenia słuchu. Dotyczą także nowych metod i technologii w rekonstrukcji ucha, chirurgii poprawiającej słuch oraz rozwiązań telemedycznych w diagnostyce, dopasowaniu implantów i rehabilitacji. Wiele z tych rozwiązań stanowi kamienie milowe w polskiej i światowej medycynie oraz jest fundamentem polskiej szkoły otochirurgii – mówił Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek podczas wręczania odznaki.

Rzecznik wręczył odznaczenie podczas Forum Instytutów Badawczych, które odbyło się 26 czerwca w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Wydarzenie to doroczny ogólnopolski zjazd przedstawicieli z prawie 100 instytutów badawczych.

Jestem zwykłym lekarzem, i nie przemawia przeze mnie skromność. Robiłem i robię tylko to, co potrafię najlepiej i do czego czułem wewnętrzne powołanie. Wszystko, to robię z pasją i zaangażowaniem. Tym bardziej jestem zaszczycony odbierając odznakę honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. W całym moim życiu i działalności kieruje się takimi wartościami jak – ochrona życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i godnego życia. Jestem wdzięczny, że zostało to docenione mówił odbierając wyróżnienieprof. Skarżyński.

Najnowsze