24.1 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Jubileusz 30-lecia Światowego Centrum Słuchu

Otwarcie Ośrodka Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center”, a następnie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu było sukcesem, który odbił się echem na całym świecie. Dokonało się to dzięki inicjatywie prof. Henryka Skarżyńskiego. W tym roku instytut obchodzi 30-lecie istnienia.

– Bardzo zależało mi na tym, by ogromny sukces naukowy i kliniczny, jakim było rok wcześniej wdrożenie programu leczenia głuchoty w Polsce, nie został zmarnowany – wspomina prof. Henryk Skarżyński. Po kilku miesiącach działalności w Ośrodku „Cochlear Center” przyjmowano już ponad 30 pacjentów dziennie i wykonywano około 200 wielospecjalistycznych badań.

W 1993 r., po ponad trzech latach, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych, na wniosek prof. Henryka Skarżyńskiego i według opracowanego przez niego programu, powołał do życia Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Ideę utworzenia supernowoczesnego, przestronnego, świetnie wyposażonego centrum medycznego prof. Skarżyński opracował w zaledwie kilka miesięcy od pierwszej operacji leczenia głuchoty w Polsce, którą przeprowadził 16 lipca 1992 roku. Pięć lat później Fundacja Rozwoju Medycyny „Człowiek – Człowiekowi” rozpoczęła budowę nowej siedziby IFPS. W maju 2003 r. nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej międzynarodowej części IFPS, nazwanej później Światowym Centrum Słuchu. – Zbudowane wówczas zaplecze i dalsze obiekty to dziś Światowe Centrum Słuchu, wizytówka polskiej medycyny. To nowoczesny szpital świadczący usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie, w którym dokonały się przełomowe odkrycia naukowe i medyczne – podkreśla prof. Skarżyński.

Druga część kompleksu Światowego Centrum Słuchu, która została otwarta w maju 2012 r., to unikalna, pierwsza tego typu placówka w skali międzynarodowej, prowadząca działalność badawczą, wdrożeniową i edukacyjną z obszaru medycyny, inżynierii klinicznej, logopedii, surdopedagogiki i surdopsychologii, szkoląca specjalistów z całego świata oraz podejmująca nadzwyczajne wyzwania organizacyjne.

Lipiec to miesiąc, na który przypadają najważniejsze rocznice. 21 lat temu, 12 lipca 2002 r., prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwsze na świecie wszczepienie implantu ślimakowego w częściowej głuchocie (wcześniej wszczepiano je w przypadkach bardzo głębokiego uszkodzenia słuchu lub w głuchocie całkowitej). To był milowy krok w budowaniu pozycji tego ośrodka na arenie międzynarodowej, a także zdecydowało o dynamicznym rozwoju ośrodka przez kolejne lata. Dzięki wykonanej wówczas operacji szansę na odzyskanie słuchu dostały osoby, które jako niedosłyszące nie miałyby takiej możliwości, bo nie zakładały tego istniejące wskazania.

Najnowsze